İntihar ve intihara teşebbüs yöntemleri, nedenleri ve çözüm yolları
Suicide and attempted suicide causes, methods and solutions
- Tez No: 417539
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Psychology, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir insanın nasıl olup da canına kıydığı ya da kıymaya yeltendiği merak ve hayret konusu olmuştur. Tarih boyunca intihar edenlere“ akıl hastası ”gözüyle bakılmıştır. Bütün dini inanışlar intiharı kabul etmemiş, büyük günahlardan biri olarak görmüşlerdir. Psikologlar, psikiyatrlar ve sosyal bilimciler intiharla ilgili sayısız teoriler üretmişlerdir. Birçok ülkede intihar önleme ve psikolojik krizlere müdahale merkezleri kurulmuştur. İntihar kavramını farklı açıklayanlar olmuştur. İntihar; bir insanın tercihi olarak ani bir kriz, travma sonucu ya da psikolojik bir hastalığın etkisiyle canına kıyma eylemidir. Bireyler toplumsal yaşam içerisinde veya psikiyatrik hastalıklarda yoğun kaygı ve stres yaşarlar. Çalışmada intihar nedenleri ve yöntemleri incelenmiş, farklılıklar değerlendirilmiş ve çözüm yolları ortaya konmuştur. İntihar eyleminin öncesinde önlenmesi için yapılması gerekenler tespit edilmiştir. İntihar fikrini eyleme dönüştüren etkenler değerlendirilmiş, etkenlere yönelik yapılması gerekenler ortaya konmuştur. İntihar teşebbüsünde bulunan bireylerin toplum içerisindeki rolleri değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Özkıyım, İntihar, Psikolojik Travma, KişilikBozukluğu, Ruhsal Bozukluk, Kaygı, Stres,Depresyon
Özet (Çeviri)
A person wonders how he would have committed suicide or the attempt and making astonishing. Throughout history, those who commit suicide“mentally ill”was regarded as. All religious beliefs did not accept suicide, it has been mentioned as one of the greatest sins. Psychologists, psychiatrists and social scientists have produced numerous theories of suicide. Many countries have established suicide prevention and crisis intervention centers for psychological. Suicide has been describe in different ways. Suicide; as a result of trauma or a sudden crisis of the person, the psychological effect of a disease is to end his life. Individuals within a social life or psychiatric illness in intensive care and stress. In the study, suicide causes, methods have been examined, evaluated and remedy differences. It has been determined what needs to be done for the prevention of suicide. The idea of suicide into action that converts the factors evaluated, and what needs to be done for factors, it has been revealed. The roles of individuals in society in a suicide attempt were evaluated. Key Words : Suicide, Psychological Trauma, Personality Disorders, Mental Disorders, Anxiety, Stress, Depression