The impact of credit risk management on the financial performance within the commercial banking sector in Palestine
Filistin'de ticari bankacılık sektöründe kredi risk yönetiminin finansal performans üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 726177
  2. Yazar: MOHAMMED A. I. ALDAHDOOH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, kredi riski yönetiminin Filistin'deki ticari bankacılık sektöründeki finansal performans üzerindeki etkisini doğrulamayı ve çalışmanın amaçlarına ulaşmak için, çalışma örneğinin finansal tablolarının finansal analizi yoluyla ikincil olarak birkaç finansal göstergeye güvenildi. 2016-2020 döneminde Filistin'de faaliyet gösteren tüm ticari bankaları temsil eden 10 ticari bankadan oluşan. Esasen, kredi riski yönetimi süreci için kapsamlı bir anket geliştirilmiş ve buna güvenilmiştir, Filistin'deki tüm ticari bankalardan yanıtlar toplanmış ve 71 anketin sonuçları istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Buna dayanarak, finansal ve istatistiksel analizlerin sonuçları, kredi riski yönetiminin Filistin'deki ticari bankacılık sektöründeki finansal performans üzerinde güçlü bir pozitif etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to verify the impact of credit risk management on financial performance within the commercial banking sector in Palestine, and to achieve the objectives of the study, several financial indicators were secondarily relied upon through the financial analysis of the financial statements of the study sample, which consisted of 10 commercial banks, which represent all commercial banks operating in Palestine, during the period of 2016-2020. Essentially, a comprehensive survey for the credit risk management process was developed and relied upon, responses were collected from all commercial banks in Palestine, and the results of 71 questionnaires were statistically analyzed. Based on that, the results of the financial and statistical analytics indicated that there is a significant positive impact of credit risk management on the financial performance within the commercial banking sector in Palestine.