Satış arttırıcı faaliyetler ve muhasebeleştirilmesi
Activities to increase sales and accounting
  1. Tez No: 417629
  2. Yazar: ZEYNEL ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sınırların sabit kaldığı ihtiyaçların ve gelişmelerin çığ gibi büyüdüğü günümüz dünyasında hızla gelişen ve gün geçtikçe küresel bir yapı kazanan ekonomik koşullarda, başarılı bir pazarlamayı amaçlayan firma ve markaların, hedef kitlesine en kolay ve ekonomik yollardan ulaşabilmenin yolu satış ve satış geliştirmeden geçmektedir. Satışın ne olduğu, ekonomik kitlelere nasıl ulaştırıldığı, süreç içerisinde hangi aşamalardan ve değişimlerden geçtiğini anlattığım çalışmamda amaç; uygulanan satış geliştirme faaliyetlerini açıklamak ve satış arttırıcı faaliyetlerin neler olduğunu ve yasal işlemlerden sonra muhasebeleştirilmesini ortaya koyabilmektir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bu çalışma ile ilgili giriş ve açıklamalar hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde satışın tanımı, satış anlayışında gelişmeler, satış geliştirme ve planlama süreci hakkında bilgi vermektedir. Üçüncü bölümde satış arttırıcı faaliyetlerin vergi kanunları karşısındaki durumu anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde satış arttırıcı faaliyetlerle ilgili belge düzeni ve muhasebe kayıtları ortaya konulmaktadır. Son bölümde ise konuya ilişkin sonuç ve değerlendirmeler yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Satış, Muhasebe, Satış Giderleri
Özet (Çeviri)
In today's world conditions to make stable the limits for needs and developments, many firms and brands focused on and targeted their successful marketings on the sales and improving sales operations, which day-by-day are effecting and rapidly growing economical terms in a global way.. In this project, the major aim is based on to explain existing sales development actions, factors to increase sales actions, and also entering in the accounts after legal processes by explaining sales, ways to transfer economically to societies, also processes and transformations of the sales. Moreover, this project divided up to five sections. In the first section The purpose of the study and the relevant entry In the second includes definition of the sales, development of the sales, process for the planing and improving of the sales. Third section section directly focused on the situation of developments for the sales over against the tax laws. Four second of the project based on documents regulation and accounting records for the developments of the sales. Finally, last part and conclusion occur the results and evaluations for the topic. Key Words : Sales, Accounting, Sales Expenses