Küreselleşmenin uluslararası dış ticaret ve vergi politikaları üzerindeki etkisi: Makedonya örneği
The impact of globalization on international trade and tax policy: The case of Macedonia
- Tez No: 417793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN SUSAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
II. Dünya Savaşı sonrası artan ticari ve finansal liberalleşme hareketleri ve bilgi, iletişim ve teknoloji sektöründe yaşanan gelişmeler ile ekonomisinin temel belirleyicisi küreselleşme süreci olmaktadır. Böylece, küreselleşme sürecinde, uluslararası ticaret hacminin artması ve güç kazanması, üretim faktörlerinin hareketliliğinin artması nedeniyle vergi sistemi ve politikaları üzerindeki etkileri ve bazı küresel vergi sorunları meydana gelmiştir. Özellikle, doğrudan yabancı yatırımları çekebilmek için önemli vergisel düzenlemeler yapılmıştır. Bu şekilde, küreselleşme sürecinde yer alan aktörlerin rolü de değişime uğramaktadır. Küresel ekonomide yer alan bütün bu gelişmelerden hiç bir ülke izole durumda kalmamaktadır. Ülkelerin çoğunda olduğu gibi, bu gelişmelerden küçük olan Makedonya da etkilenmiştir. Bu çalışmada, ilk olarak küreselleşmenin dünya ticareti ve yatırımları üzerindeki etkisi, sürecin vergi sistemi ve vergi politikaları alanında oluşturduğu vergisel değişmeler ve sorunları ve son olarak tüm bu değişmelerin Makedonya örneğinde değerlendirilmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
After the World War II changes like, the increase of trade and financial liberalization proces and the developments in information, communication and technological sector, makes the globazliation proces the main determinant factor of the economy. Thus, the rise in the international trade volume and mobility of factors of production has affected tax system and tax policy of world countries as well as causes some global tax issues. Especially, it has been made significant tax regulation with the aim to draw foreign direct investments. So, having in consideration all these changes in the global economy, is impposible to thing that any country may be izoleted from globalization process. As happened in most countries, also Macedonia as small country has been affected by these developements. First of all the main goal of this study is to analysis the effects of globalization in trade and investments, tax system and tax policy changes and global tax issues and hence all these changes and developements will be investigated in the case of Republic of Macedonia.