Yunanistan'daki siyasi partilerin Ege sorunlarına ilişkin politikaları(1974-2010)
The policies of Greek political parties about Aegean disputes (1974-2010)
- Tez No: 417929
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE BİGE SÜKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Dış ticaretinin %90'ını deniz yoluyla gerçekleştiren ve ihtiyaç duyduğu petrolün %75'ini Cezayir, Nijerya vb.ülkelerden Ege Denizi yoluyla ithal eden Türkiye için bu deniz hayati önemdedir. Ege Denizi'nde, Türkiye ile Yunanistan arasında, Lozan Barış Antlaşması ile kurulan denge Yunanistan'ın tek taraflı girişimleri sonucu 1931'den itibaren zarar görmüştür. Her ne kadar Ege sorunları nedeniyle iki ülke arasında bir çatışma yaşanma olasılığı düşük gibi görünse de, Ege Denizi'nde Yunanistan'ın kendi çıkarları için atabileceği tek taraflı bir adım çok kısa sürede bir krize dönüşme riskini taşımaktadır. Bu çalışmanın iki amacı bulunmaktadır. Birinci amaç, 1974 yılında Yunanistan'da demokrasinin yeniden tesis edilmesi sonucu kurulan ve günümüze kadar yönetimde tek başına veya koalisyon ortağı olarak yer alan beş partinin (Yeni Demokrasi Partisi, PASOK, LAOS, SYRIZA, KKE) kuruluş süreçleri ile Türkiye'ye yönelik Ege sorunlarında yaşanan krizlerde izledikleri dış politikaların ağırlıklı olarak Yunan kaynakları kullanılarak irdelenmesidir. Dolayısıyla bu çalışmada, beş partiden birinin iktidara gelmesi durumunda Yunanistan'ın Ege sorunları konusunda yaşanacak krizlerde nasıl bir politika izleyebileceği hakkında Türkiye'deki karar verici makamları aydınlatmak hedeflenmiştir.Bu çalışmanın ikinci amacı ise, özellikle Türkçe literatürde bu siyasi partilerin kuruluş süreçleri, yapıları ve Türkiye'ye yönelik dış politikaları konusunda bulunan bilgi eksikliğini ağırlıklı olarak Yunan kaynaklarından yararlanarak bir ölçüde de olsa gidermektir.
Özet (Çeviri)
Turkey performs 90% of the foreign trade by sea. 75% of the Turkey's total oil requirement is compensated by import from countries like Algeria and Nigeria through Aegean Sea which is therefore vital for Turkey. The balance in Aegean Sea between Greece and Turkey, which was established by the Lausanne Peace Treaty, has been damaged since 1931 as a result of Greece's unilateral initiatives.Although the possibility of a confrontation between the two countries with regards to Aegean issues remains to be unlikely, a unilateral step which Greece could take for its interests in the Aegean Sea, carries the risk of turning into a crisis in a very short period of time.This study has two objectives. The first objective is, using mainly Greek sources, discussing the foundation period and actions taken in foreign policy towards Turkey with regards to Aegean crises by five parties established as a result of the restoration of democracy in Greece in 1974 (the New Democracy Party, PASOK, LAOS, SYRIZA, the KKE) which has been in the administration of Greece as a coalition partner or alone. Therefore, this study aims to enlighten the policy makers in Turkey about what kind of policies can be assumed in case of a potential crisis on Aegean issue in the event of one of these parties coming to power.The second purpose of this study is, to some extent, eliminating the lack of information available on these five parties foundation periods, structures and policies towards Turkey, using Greek resources.