Kuduri şerhi el-Lübâb fî Şerhi'l-Kitâb'ın kaynakları ve metodu
The sources and methodology of al-Lubab fi sharh al-Kitab (A commentary on al-Quduri)
  1. Tez No: 417947
  2. Yazar: İLYAS KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızda, Hanefi mezhebinde muhtasarları inceledik. Sonra el-Kudûrî ve Meydânî'nin hayatlarını ve eserlerini inceledik. Sonra konunun asıl önemli noktası olan el-Lübâb'ın kaynakları ve yazarlarını inceledik. Toplam eser olarak müellifin şerhinde 140 eser zikrettiğini ulamış bulunmaktayız. Bu şerhte müellif temele dört kitap almıştır. Bu kitaplar, ed-Dürrü'l-Muhtâr, el-Cevheretü'n-Neyyira, el-Hidâye ve et-Tercih ve't-Tashîh'dir. Bunların istatistik verilerini verdik. Son olarak da el-Kudûrî'nin ve el-Lübâb'ın metodunu inceledik ve elde ettiğimiz sonuçları zikrettik.
Özet (Çeviri)
Abdulghani al-Ghunaimi al-Maydani, one the most prominent figures in the field of Islamic law in the 19th Century, is a scholar who has made a name in this field by writing his commentary“al-Lubab fi sharh al-Kitab”on al-Quduri‟s al-Mukhtasar. al-Lubab is a commentary which is has all the features of commentaries of the classical fiqh period and has been a major textbook since the day it was written. Our research consists of four chapters. In the first chapter we did an evaluation of the Hanafi short textbooks (mukhtasar‟s). In the second chapter we gave a synopsis of Quduri‟s and Maydani‟s lives. In the third chapter, the sources of al-Lubab has been listed in detail and in the fourth section we examined the method Quduri and Maydani followed in their works.