حَدَقُ العُيُونِ في شَرْحِ مُخْتَصَرِ القُدُورِي لعَبْدِ الأوّلِ بن حُسين بن حَسَن بن حامد الرُّومِيّ (من أول كتاب البيوع إلى نهاية كتاب المُساقاة) تحقيق ودراسةAbdulevvel B. Hâmid'in Hadakü'l-'Uyûn Fî Şerhi Muhtasari'l-Kudûrî adlı eserindeki muamelât bölümünün edisyon kritiği
Edition critic of muamelât (transactions) part of Hadakü'l-'Uyûn Fî Şerhi̇ Muhtasari̇'l-Küdûrî, work of Abdulevvel B. Hâmi̇d
- Tez No: 554499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Fıkıh ilminin irdelediği en önemli ve en geniş konular arasında finansal işlemlere ilişkin hükümler yer almaktadır. Âlimler, -geçmişten günümüze- söz konusu hükümlere metin, şerh, şiir ve düz yazı olarak en mükemmel bir şekilde ve biçimde hizmet ettiler. Bazıları o hükümleri müstakil bir şekilde kaleme alırken bazıları onları tüm fıkıh bölümlerini içeren kitapların kapsamında arz etti. Metin şeklinde telif edilen söz konusu kitaplardan biri de“muhtasar”olarak isimlendirilen el-Kudûrî'nin metnidir. Kitabın önemine binaen çok sayıda âlim tarafından şerh edilmiştir. Bu şerhlerden biri de İbn Ummi Veled (ö. 950) olarak bilenen Abdulevvel b. Hüseyn b. Hasan b. Hâmid er-Rûmî'ye ait Hadakü'l-'uyûn isimli şerhidir. Bu çalışmada söz konusu şerhteki mali muamelat bölümlerine dair edisyon kritiği yapılmaktadır. Çalışma, biri tetkik/inceleme; ikincisi ise tahkik/tenkit olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Tetkik bölümünde el-Kudûrî ve metni kısaca tanıtılmış sonra Şerhu Hadaki'l-Uyun başta olmak üzere kaynaklarda hakkında yeterli malumat bulunmayan müellif Abdulevvel b. Hüseyn b. Hasan b. Hâmid hakkında ayrıntılı bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra ise yazılı nüshalar ve sunumları mütalaa edilmiştir. Muhakkikin yazma metni bölümünde kitabın metin ve şerhi İslam Araştırmaları Merkezi'nin (İSAM) metin tahkiklerinde kullanılan yönteme göre sunulmuştur. Araştırmanın amacı, gözlerden ırak olan bu âlime ışık tutmak, Hanefî mezhebindeki konumunu beyan etmek, bu şerhin ilmi katkılarını ortaya koymak ve müellifin metinde hedeflediği tabloya en yakın resme ulaşmaktır.
Özet (Çeviri)
Provisions on financial transactions are the most important and broadest issues discussed by Fiqh (Islamic Law). Scholars, -from past to present- has served outstandingly to Fiqh provisions by means of text, commentary, explanation, poetry, and prose. Some of these provisions were written in an independent way, some of them presented them in the books containing all the Fiqh chapters. One of the books that compiled in the text form is the text of al-Quduri (el-Kudûrî') which is named as“muhtasar (summary)”. As being one of the most important books, many scholars have commented on it. Hadakü'l-'uyûn which is one of these comments belongs to Abdulevvel Abdulevvel b. Hüseyn b. Hasan b. Hâmid er-Rûmî, who is known as Ibn Ummi Veled (d. 950). This study is an edition critic on the financial processing sections in the comment. This study consist of two sections. The first section is study/research; the second section is verification/criticism. In the study section, al-Quduri (el-Kudûrî) and his texts are briefly introduced. Then detailed information is given about the author Abdulevvel b. Hüseyn b. Hasan b. Hâmid, whom we had limited information in the sources notably Şerhu Hadaki'l-Uyun. Then, the written copies and presentations were discussed. In the researcher's written text part, the text and commentary of the book are presented according to the method used by the Islamic Research Center (ISAM). The aim of the study is to shed light on this scholar who is far from the eyes, to announce his position among Hanafi, to reveal his scholarly contributions and to reach the closest picture targeted by the author.