Renewable energy consumption, carbon emissions and oil prices: a panel data analysis for G7 and BRICT countries
Yenilenebilir enerji tüketimi, karbon emisyonu ve petrol fiyatları: G7 ve BRICT ülkeleri için panel data analizi
- Tez No: 417951
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yenilenebilir enerji, enerji bağlılığı ve iklim değişikliği üzerine olan ekonomik ve sosyal kaygılar ile beraber enerji yönetimi ve tüketimi alanlarında merkez konumda yer almaktadır. G7 ve BRİCT ülkelerinde 1990-2013 dönemini kapsayan bu çalışma yenilenebilir enerji tüketimi üzerine bir veri çalışması sunmaktadır. Dinamik OLS sonuçları, G7 ve BRICT ülkeleri için petrol fiyatlarının enerji tüketimini olumlu yönde etkilemekte olduğunu göstermektedir. Ancak BRICT ülkeleri için gayri safi yurtiçi hasıla ve yenilenebilir enerji tüketimi arasında gözlenen pozitif ilişki G7 ülkelerinde gözlenmemektedir. Diğer yandan BRICT ülkeleri için karbon emisyonu ve yenilenebilir enerji tüketimi arasında anlamlı bir korelasyon gözlemlenmese de pozitif bir korelasyon G7 ülkeleri için mevcuttur. Tahminlerin ülkeler için farklılık teşkil etmesi, yurt içi faktörler ve görünümlerin hesaba alınmasının gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic and social concern on energy dependence and climate change is making renewable energy the central theme of decision-making in energy policies and consumption. This thesis brings forward and builds an empirical model of renewable energy consumption in G7 and BRICT countries over the period 1990-2013. Results of our analysis show that both in G7 and BRICT countries, increases in oil prices have positive effect on renewable energy consumption. However, GDP per capita and renewable consumption are negatively related in G7 countries, but positively related in BRICT countries. For BRICT countries, on the other hand, estimates found no significant relationship between carbon emissions and renewable consumption, yet a positive relation is observed for G7 countries. As the estimates differ across countries, it might be helpful to account domestic factors.