Kent dokusu ve görünümlerinin resimsel düzleme aktarımına yönelik araştırmalar ve uygulamalar
Researches and applications for urban fabric and convection of their outlook to pictural platform
  1. Tez No: 417953
  2. Yazar: NURİ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OLCAY ATASEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
İnsanlık tarihine bakıldığında avcılık ve toplayıcılık ile başlayan yaşam bir süre sonra barınma ihtiyacını gerektirmiştir. Temel barınma gereksinimi zamanla tarım, yerleşik hayat, sanayi, düzen, statü gibi etkenlerle kendi içinde şekillenmiş ve dönüşüme uğramıştır. Yaşam alanlarını birbirinden ayıran farklar ortaya çıkmıştır. Birlikte yaşama topluluk duygusunu geliştirmiştir. Köyler, şehirler, metropoller oluşmuştur. İnsanların toprağı keşfetmeleri ile başlayan yerleşik yaşamın geçirmiş olduğu dönüşümler ile mimari ve kent dokusu gelişmiştir. Kentler; birçok alanda meydana gelen hızlı gelişmeler ile metalaşmaya, karmaşaya, yıkıma, hırsa, iktidar arzularına, toplumsal ve bireysel gerilimlere, anlaşmazlıklara kaynaklık etmiştir. Burada birey kendi dönüşümünü, oluşumunu, yaşam alanını oluşturmuştur. Oluşan bu ortamda kentler, mimari yapılarının oluşturduğu dokuları, sosyolojik ve kültürel gerçeklikleri doğrultusunda imge olarak resim sanatının belli başlı temaları arasında yerini almıştır. Çalışmanın birinci bölümünde kent imgesinin tarihsel süreç içerisinde gelişimi ve resim sanatına etkileri ele alınmış, kentin tanımı, kent olgusunun gelişimi ve resim sanatına etkisi üzerinde durulmuştur. Ele alınan konunun resim sanatına etkisi özelikle batı sanatında ve güncel sanattaki yansımalarıyla birlikte aktarılmıştır. İkinci bölümde çalışmanın ana kapsamını oluşturan kent görünümleri, kent öğeleri, kentin oluşumu gibi konuların kişisel çalışmalara yansıma süreci aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting with hunting and collecting, the life on earth after a while required sheltering too. The basic housing need was shaped in itself and over time it has been transformed by factors such as agriculture, settled life, industry, order, status. Differences that seperate life spaces have appeared. Living together developed a sense of community. Villages, cities, mega cities have been created. With the changes in settled life forms starting after discovery of farming, architecture and urban fabric concepts are developed. Cities have become the root for unrests, destruction, rage, desire for power, social and individual tensions and conflicts. In this atmosphere, individual build his/her own life space and evolution. Cities in that sense, take its place as one of the most used themes for painting in accordance with their sociological and cultural realities and architecture styles. In the first part of this thesis, development of city image in history and its effects on painting art, the definition of city, development of city concept and its effects on painting is discussed. This part which focuses on the city concept?s effect on painting is discussed especially in the light of western art and modern art. In the second part, the process of influence of the topics such as city images, city elements, and formation of city which constitutes the main part of this study on individual works is covered.