Kerpiç evlerin resimde imge olarak kullanımı
The Using of sun-dried brick houses as image in painting
- Tez No: 144191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN GİDERER GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
11 ÖZET Çalışma kapsamında ele alman kerpiç evler; insan, toplum, kültür açısından incelenmiştir. Seçilen konu kapsamında sanat tarihi içinde ev imgesinin farklı dönemlerde, farklı resimsel üsluplarla ele alındığı görülmüştür. P.Cezanne, Monet, R.Delaunay, Georges Braque, Paul Klee, P.Mondrian'ın mekan, renk, biçim ve yüzey konusunda getirdiği yenilikler kısaca ele alınmıştır. Fotoğrafların belge niteliği taşıması ve endüstri çağının psikolojisini yansıtması açısından, fotoğraf sanatçılarından Paul Strand ve Paul Citroen'in çalışmalarına yer verilmiştir. Mimariyi konu olarak ele alan sanatçıların çalışmaları incelenmiştir. Lyonel Feininger, Frantisek Kupka, Max Hermann Pechstein, Georgia O'Keeffe, Charles Sheeler, John Piper, Carel Weight, Leon Kossoff ve Alfred Wallis'in çalışmaları seçilmiştir. Kent yaşamının karmaşasına, gürültüsüne ve hareketliliğine dikkat çeken futurist ressam Umberto Boccioni'nin çalışması incelenmiştir. İmgesel dilin örneğini oluşturması açısından Rene Magritte'nin çalışması, kullanılan malzemeye dikkat çekmesi yönüyle de Anselm Kiefer'ın çalışması ele alınmıştır. Anadolu mimarisi, özellikle Türk sanatçıların ilgi alanına girmiş, kerpiç ve ahşap evler konu olarak seçilmiştir. Kent görünümleri ve tarihi yapılar üzerine yoğunlaşan Hikmet Onat, ev peyzajlanyla Avni Lifij, düzensiz bir kentleşmeye karşı doğa ve toplum sevgisini öneren Eşref Üren, Bursa'yı doğa, tarihsel miras ve kent dokusu olarak resimlerine aktaran Hale Asaf, Ankara ve Bursa peyzajlanyla yurtm doğasının ayrıntılarını tuvale aktaran Sami Yetik, çarpık kentleşmenin getirdiği ev yığınlarını, Ankara'nın gecekondularını ele alan Turan Erol, Batı Anadolu'da ki yerleşim anlayışını, Anadolu kültür ve yaşantısının zenginliğini gözler önüne seren Fahri Sümer, Anadolu Selçuklulan'nın mimari ve geometrik biçim düzenlemelerinden yola çıkarak minimalist bir anlayışla çalışmalarını gerçekleştiren Adnan Çoker'in resimleri incelenmiştir. Yıkıma terkedilmiş kerpiç ev mekanlarında çekilen fotoğraflar resimlerin oluşumuna katkı sağlamıştır. Resimlerin oluşum süreci içerisinde ele alman kerpiç evlerin yerel yapı malzemeleri incelenerek, yapı elemanlarının resimsel elemanlara dönüştürülmesi irdelenmiş, resimlerde ana motifleri oluşturacak elemanlar aranmıştır. Ev imgesi, bir yapıyı karakterize eden seçilmiş görüntünün imge düzeyinde sunumuyla gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the context of this study, sun-dried brick houses have been studied from the perspectives of man, society and culture. It has been observed that house image in the history of arts, in the context of selected subject, has been considered in different painting styles in different time periods. The reforms brought about by P.Cezanne, Monet, R-Delanuay, Georges Braque, Paul Klee, P. Modrian on place, colour, form and surface have been briefly examined. The works of photography artists Paul Strand and Paul Citroen took part in because the photographs have a document value and they reflect the psychology of industrial age. The works of artists who deal with architecture as a subject have been studied. The works of Lyonel Feininger, Frantisek Kupka, Max Hermann Pechstein, Georgia O'Keeffe, Charles Sheeler, John Piper, Carel Weight, Leon Kossoff and Alfred Wallis have been chosen. The work of Umberto Boccioni who calls attention to complexity, noise and mobility of urban life has been scrutinized. The work of Rene Magritte as an example for symbolic language, and Anselm Kiefer's work which calls attention for materials used have been examined. Anatolian arcitechture aroused Turkish artists' interet especially, sun-dried brick and wooden houses have been chosen as subject. The paintings of Hikmet Onat who focused on city views and historical structures, Avni Lifij with home landscape,Eşref Üren who offers love for nature and soceity against disordered urbanization, Hale Asaf who reflects the nature, historical inheritance and city texture of Bursa to her paintings, Sami Yetik who converts country nature to his canvas with Bursa landscape, Turan Erol who deals with squatter's houses, Fahri Sümer who reflects Western Anatolia's settlement mentality and the richness of culture and life of Anatolia, Adnan Çöker who started with architecture and geometric forms of Anatolian Seljukian and realized his works with a minimalist perspective have been examined. The photographs of left sun-dried brick houses which fell into ruin have been contributed to the creation of paintings. In the process of creation of paintings, the elements have been searched for constituting main patterns, with exarnining local structure materials of sun-dried brick houses and the transformation of building elements into painting elements. House image has been tried to be realized with presentation of a structure which characterized by chosen image at symbolic level.