TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunun çalışmalarının incelenmesi
An Analysi̇s of The Grand Nati̇onal Assembly of Turkey National Education, Culture, Youth and Sports Commi̇ssi̇on's acti̇vi̇ti̇es
  1. Tez No: 903305
  2. Yazar: DİLBER MERVE AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türkiye Büyük Millet Meclisi ülkemizde eğitim politikalarının belirlenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Milletvekillerinin Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonuna ilettikleri kanun teklifleri, verildikleri dönemin eğitimle ilgili ihtiyaç duyulan konularını içermesi bakımından önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunun 22-27. Meclis dönemleri arasındaki çalışmalarının nitel ve nicel olarak incelenmesidir. Komisyonunun çalışmaları nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi tekniği ile analiz edilmiştir. Veriler Türkiye Büyük Millet Meclisinin resmi internet sitesinden alınarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler bir sistem içinde bütünleştirilerek genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırma, 22., 23., 24., 26., ve 27. Meclis dönemlerinde komisyona esas olarak havale edilen kanun tekliflerinden eğitim ile ilgili olanlarla sınırlı tutulmuştur. Komisyonun tüm çalışmaları evreni oluştururken eğitimle ilgili çalışmalar örneklemi oluşturmaktadır. İncelenen Meclis dönemlerinde, milletvekillerinin eğitimle ilgili verdikleri kanun tekliflerinin içeriklerinin genel olarak benzer konulardan oluştuğu görülmüştür. Teklifler her dönemde ilköğretim-ortaöğretim, yükseköğretim ve diğerleri olmak üzere gruplandırılmıştır. Her grup kendi içinde alt kategorilere ayrılarak öne çıkan konular grafiklerle gösterilmiştir. Ayrıca bu tekliflerden kanunlaşanların getirdiği düzenlemelerde araştırmada yer almıştır. İncelenen dönemlerde komisyona iletilen toplam 806 tekliften 640 tanesinin eğitimle ilgili olduğu görülmüştür. 161 teklif ilköğretim-ortaöğretim alanında, 404 teklif yükseköğretim alanında verilmiştir. İlköğretim- ortaöğretim alanında en çok kanun teklifi okul ve öğrenci ihtiyaçlarına yöneliktir. Yükseköğretim alanında verilen kanun tekliflerinde yeni bir yükseköğretim kurumu kurulması ile ilgili verilen teklifler ilk sırada yer almaktadır. Bu alanlar dışında kalan ve eğitimi ilgilendiren konularda verilen 75 teklif içinde en çok dile getirilen konunun ise öğretmenlerle ilgili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Grand National Assembly of Turkey holds a significant position in defining educational policies in our country. Private member's bill submitted by parliamentarians to the National Education, Culture Youth and Sport Commission holds significance as it reflects the educational issues of the period in which it is presented. The objective of this study is to conduct a qualitative and quantitative analysis of the works carried out by the Turkish Grand National Assembly's Commission on Education, Culture, Youth, and Sports during the 22nd to 27th legislative periods. The Commission's activities were analyzed using a document analysis technique, a qualitative research method. The data was collected from the official website of the Grand National Assembly of Turkey and analysed. The collected data was integrated into a system for comprehensive evaluation. The scope of this study was limited to legislative proposals primarily referred to the commission during the 22nd, 23rd, 24th, 26th, and 27th legislative terms, with a specific focus on those related to education. The entire body of the commission's work constitutes the population, while studies related to education form the sample. It has been observed that the legislative proposals submitted by members of parliament regarding education during the examined parliamentary periods generally consist of similar topics. Proposals were categorized into primary and secondary education, higher education, and others in each period. The groups were disaggregated into subcategories, with the salient themes within each subcategory being visualized graphically. Additionally, the regulations introduced by the bills that were enacted into law were included in the research. Among the total of 806 proposals submitted to the commission during the examined periods, it was found that 640 were related to education. Of the total proposals, 161 were related to primary and secondary education, while 404 were focused on higher education. The majority of legislative proposals in the primary and secondary education sector were focused on the needs of schools and students. Proposals for the establishment of new higher education institutions ranked first among the bills submitted in the higher education sector. Among the remaining 75 proposals related to education but falling outside the aforementioned categories, the most frequently addressed topic was teachers.