Aile ve bireysel değerlerin sorumlu tüketim bilinci üzerindeki etkisi
The effect of family and individual values on environmentally responsible consumption awareness
  1. Tez No: 417973
  2. Yazar: NESLİHAN SAYRAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN MALKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı, bireysel tüketimin artması ve hızlı sanayileşme giderek artan çevre kirliliğine neden olmaktadır. Bu duruma bağlı olarak çevreye karşı sorumlu tüketim davranışının benimsenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bireyin sahip olduğu değerler, yaşamındaki diğer tüm davranışlar üzerinde etkili olduğu gibi, tüketici davranışları üzerinde de etkili olmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı anne ve babanın sahip olduğu çevre sorumlu tüketim bilinci ve bireysel değerlerin, bireylerin çevre sorumlu tüketim bilinci üzerindeki etkisini ölçmek ve incelemektir. Ayrıca çevre sorumluluğuna bağlı tüketim bilincinin bireylerin cinsiyet, yaş, anne ve babanın eğitim ve gelir düzeyi gibi demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini de belirlemek çalışmanın diğer amaçları arasındadır. Araştırmanın örneklemini 18-28 yaş arasındaki 293 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada, anne ve babanın Çevre Sorumluluğuna Bağlı Tüketim Bilinci Ölçeği ve Schwartz Değerler Ölçeği kullanılarak, üniversite öğrencilerinin çevre sorumlu tüketim bilincini etkileyen faktörler incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, annenin çevre sorumluluğuna bağlı tüketim bilincinin ve bireysel değerlerden evrenselcilik ve iyilikseverlik değer tiplerinin, bireyin çevre sorumluluğuna bağlı tüketim bilincini pozitif yönde yordayan değişkenler olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, irresponsible consumption of natural resources and increasing rates of individual consumption has led to rapid industrialization and growing environmental pollution. For this reason, the adoption of environmentally responsible consumer behavior has become a necessity. On the other hand, individuals' values have an effect on behaviors, specifically on consumption behaviors. The main objective of this research is to investigate the effect of family's environmentally responsible consumption awareness and individual's values on the individual's environmentally responsible consumption awareness. In addition, demographic characteristics such as gender, age, family income level effects on the individual's environmentally responsible consumption awareness are also studied. The sample of the study consisted of 293 university students between 18-28 years of age. Schwartz Values Scale, mother's and father's Consumption Consciousness Depending on Environmental Responsibility Scale have been conducted and individual values related to environmental responsibility affecting the consciousness of college students were examined. The results indicated that the mother's environmentally responsible consumption awareness, humanitarian values and universalism values predicted positively individual's environmentally responsible consumer awareness.