İşletmelerde etik liderliğin etik iklim üzerindeki etkisi ve bir uygulama
The impact of ethical leadership on ethical climate in bussiness and an application on the subject
- Tez No: 417976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU TUĞBA KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Organizasyonları yönetmek ve organizasyon çalışmalarını verimli hale getirebilmek iyi bir yönetim mekanizması ile sağlanmaktadır. Bunu liderlerin özellikleri ve onun toplumca kabul görmüş etik kurallara uyumu gerçekleştirmektedir. Bir liderin adil yönetim şekli onun etik lider özellikleri taşımasına bağlanmaktadır. Toplumsal, sosyal ve kültürel gelişmişlik ancak etik değerler önemsenirse gerçekleşecektir. Etik, dünyada gittikçe yayılan ve iş yaşamında, karlılığın korunması, firma imajı, rekabet avantajı sağlanması gibi pek çok kavramla yakın ilişkili olan, işletmeler ve çalışanlar için ise önemi her geçen gün artan bir kavramdır. Birlikte yaşayan bireylerin inançları, kuralları, kararları farklılık göstermektedir. Bu açıdan herkes tarafından kabul gören belirli doğrulara ve bir takım toplumsal uyumlaştırıcı kurallara ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir. Bu kurallar etik kurallarca oluşturulmaktadır. Lider kararlarının etik olması, doğru ve yanlış davranışların farkında olarak hareket etmeleri, ahlaki değerlere önem vererek organizasyon içinde doğru kültürün oluşmasını sağlamaları, etik bir gereklilik olarak kabul edilmektedir. Çalışmada etik liderlik davranışlarıyla, organizasyonda nasıl bir etik iklim oluşturulduğu ve iklimi oluşturan bireysel ve bütünsel bakış açısının nasıl yorumlandığı üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada Etik, Liderlik, Etik Liderlik, Etik İklim kavramları incelenmiş olup, etik liderliğin etik iklim üzerindeki pozitif etkisinin basit doğrusal regresyon analiziyle bilimsel olarak kanıtlandığı bir araştırmaya ve sonuçlarına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Managing the organizations and making them work productively requires a well-managed mechanism. This can be conducted by the harmony of the leadership characteristics and the ethical rules which are generally accepted by the society. Ethics is a concept that has close contacts with numerous factors such as saving profitability, company image, competitive advantage so on and so forth. Besides, it has also started to gain importance both for enterprises and employees. Beliefs, rules and decisions of the people who live together may vary. In this sense, it is known that creating a set of rules which are accepted by all people is necessary to constitute some certain truths and harmony. These rules are formed by ethical rules.Ethics of the leaders' decisions, acting and knowing what is right or wrong, creating a correct culture in the organization around the ethical values are accepted as ethical necessity. What we have focused on this study is how to create an ethical climate with ethical leadership behaviours, how this individual and collective views are interpreted which create this climate.Ethics, Leadership, Ethical Leadership and ethical climate contexts are surveyed in this study. A research and its results with the positive effects of the ethical leadership over the ethical climate which are proved by the scientific methods of the regression analysis are ranked in this study.