Kalite uygulamaları ile firma performansı arasındaki ilişki ve bir uygulama
The relation between the quality practices and the firm performance and a practice
- Tez No: 417975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU TUĞBA KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, kalite uygulamaları ile firma performansı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Küreselleşen dünyada kısa aralıklarla büyük teknolojik gelişmeler yaşanırken, firmalar birbirleriyle kıyasıya rekabet etmektedirler. Kalite ise firmaların bu yarışa devam edebilmesi için önemli bir rekabet avantajıdır. Bu araştırma kapsamında, İstanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan Türkiye'nin 2014 yılının ilk 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında olan firmalar üzerinde anket çalışması yapılması kararlaştırılmıştır. Anket formları işletmelerin genel müdürlüklerine yönlendirilmiş olup, geçerli e-mail adresi olan 865 sanayi kuruluşundan, 155 adet cevap alınmış ve geçerli 108 tanesi analize tabi tutulmuştur. Çalışmada 'Kalite Uygulamaları Ölçeği' (KUÖ) ve 'Performans Ölçeği' (PÖ) olmak üzere iki ölçek kullanılmış olup, bunlar Aslan' ın 2007' de yaptığı ''ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sisteminin Kobi' lerin Performansları Üzerine Etkileri'' isimli çalışmadan alınmıştır. Elde edilen verilerin analizinde şu istatistiki yöntemler kullanılmıştır; Frekans Dağılımı Analizi, Faktör Analizi, Güvenilirlik Analizi ve Korelasyon Analizi.Araştırmanın tüm hipotezlerinin kabul edildiği görülmektedir. Kalite uygulamaları ile firma performansı arasında ilişki olduğu bulunmuştur. Araştırmanın bundan sonra alanında yapılacak olan bilimsel çalışmalarda kaynak olarak kullanılacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relation between the quality practices and the firm performance. In the global World, firms complete fiercely with each other while major technological developments happen frequently. Therefore the quality is a major competitive advantage to help firms to survive in this race.This study was conducted on the first largest 1000 industrial enterprises of Turkey. The quastionnaires were forwarded to head quarters of 865 of these enterprises which had valid e-mail adresses. 155 questionnaires were gathered and 108 valid questionnaires were used in this study. On this Study the“ Quality Practices Scale”and“ Performance Scale”, were used in this study. They were taken from the following study of Aslan (2007): ''Effects' of ISO 9001: 2000 Quality Management System on the Performance of SMEs.'' In the analysing of the obtained data, these statistical methods below have been used; Frequency Analysis, Reliability Analysis, FactorAnalysis, Correlation Analysis were conducted in this study.All hypotheses of this research were accepted. It is revealed that there is a relation between the quality practices and the firm performance. It is believed that the findings of this study that will be used in studies which will be conducted in this field in the future.