Cinsiyet kimliğinin tüketici satın alma tarzları üzerindeki etkisi
The effect of gender identity on consumer decision making styles in shopping
  1. Tez No: 417982
  2. Yazar: HALİT ÖZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY YENİÇERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İşletmelerin pazarlama karar ve stratejilerinin belirlenmesinde önemli bir faktör olan biyolojik cinsiyetin yanısıra, yaşadıkları kültür ve sahip oldukları karakter vb. sebepler neticesinde ortaya çıkan psikolojik temelli cinsiyet kimliğinin de etkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma ile işletmelerin pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde ve pazar bölümlendirmede kullanılabilecek bir kavram olan“cinsiyet kimliği”ve“satın alma karar tarzları”konusu irdelenmiştir. Bu tez çalışmasının temel amacı, tüketicileri cinsiyet kimliği itibariyle gruplandırmak ve bu grupların satın alma tarzlarının farklı olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın amacı ve modeli doğrultusunda hazırlanan anket formu 504 tüketiciye uygulanmıştır. Araştırma örneğinin cinsiyet kimliği itibariyle farklı gruplardan oluşup oluşmadığını belirleyebilmek amacıyla kümeleme analizi ve farklı cinsiyet kimliğine sahip olan tüketicilerin satın alma tarzları itibariyle farklılaşıp farklılaşmadığını test edebilmek amacıyla çoklu ayırma analizi kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerini test edebilmek amacıyla uygulanan analizler sonucunda tüketicilerin androjen, maskulen, feminen ve belirsiz olarak isimlendirilen farklı cinsiyet kimliğine göre gruplandırılabileceği ve satın alma tarzlarının birbirinden farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is believed that in addition to biological sex that is an important factor to determine companies' marketing decision and strategies, psychological- based gender identity, which are resulted in the reasons like the culture they live in and the characters they have etc., has also influence. With this study, the terms“gender identity”that can be used to determine companies' marketing strategies and market segmentation and“Decision making styles in shopping”were examined. The main purpose of this thesis study is groupping the consumers according to their gender identity and determining these groups' decision making styles in shopping are different or not. The questionnaire, which was prepared according to purpose and model of the study, was implemented to 504 consumers. In order to define the gender identity is composed of whether the research sample comes from different groups or not, cluster analysis and in order to test the styles of shopping is differentiating or not when consumers have different gender identity, multi separation analysis were used. At the result of analyses used to be able to test the research hypotheses we found that consumers can be grouped in different as androjen, maskulen, feminen and neutral and their decision making styles in shopping are different from each other.