İnternetten alışverişte site tercih faktörlerinin müşteri sadakatine etkisinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research for exploring the impact of web site preference factors on online shopping to the customer loyalty
  1. Tez No: 417984
  2. Yazar: KORAY KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYUP AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada internetten alışveriş yapmayı tercih eden tüketicilerin web site tercihinde etkili olan faktörler ve bu faktörlerin sadakate etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. İki aşamalı olarak tasarlanan bu araştırmanın ön çalışmasında online alışveriş tercihine etki edebilecek faktörlerin belirlenmesi için 100 kişilik bir örneklemden veri elde edilirken, ikinci aşamada online alışverişte site tercihinde etkili olan faktörlerin sadakate etkisinin belirlenmesi için 475 kişilik örneklemden veriler elde edilmiştir. Oluşturulan farklı regresyon modelleri yardımıyla araştırma hipotezleri test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre online alışveriş tercihine etki eden faktörler; İşlevsellik, Güvenirlilik, Müşteri Odaklılık, Bilgi Gizliliğini Sağlama, İmaj Artırıcı İletişimler, Görsel Zenginlik ve Caziplik olmak üzere 7 grup altında toplanırken bu faktörlerden bir kısmının sadakate etki ettiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular üzerinden gerek sektör uzmanları gerekse akademik çalışmalar için öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the factors effecting the website preferences of the customers who prefer online shopping and the effect of these factors on loyalty. While obtaining data from a sample of 100 people to determine the factors which may affect online shopping preferences in the first stage of this two staged designed research, in the second stage data has been obtained from a sample of 475 people to determine the effects of the factors that affect online shopping web site preferences on website loyalty. Research hypotheses were tested with the help of created regression models. According to the analysis results, while the factors that are effecting online shopping preferences are collected under 7 groups as functionality, reliability, customer orientation, ensuring data privacy, image enhancer communication, visual richness and attractiveness, it is determined that some of these factors affect customer loyalty. It is tried to develop recommendations for both sector experts and academic studies through obtained findings.