15-17 yaş arası futbolcularda çeviklik ile vücut kompozisyonu ve RAST arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between agility, body composition and RAST for football players within the age group of 15-17 years
  1. Tez No: 417989
  2. Yazar: ÖZGÜR ERİKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN SÜEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma; genç erkek futbolcuların çeviklik ile vücut kompozisyonu ve RAST testlerinin birbiriyle olan ilişkilerini görmek ve gruplar arası yorgunluk değerlerini karşılaştırmak amacı ile planlanmıştır.Bu çalışmada araştırmayı 10 adet 15-17 yaş arası erkek futbolcu ile, 10 adet 15-17 yaş arası spor yapmayan erkek denek gönüllü olarak oluşturmuştur. Her iki gruba da vücut ağırlıkları ve boy uzunluk ölçümleri alındıktan sonra sırasıyla The Running-based Anaerobik Sprint Test (RAST) testi ve İllionis çevikliklik testleri uygulanmıştır. Tüm değişkenlerin tanımlayıcı istatistikleri (Ortalama _ Standart sapma) yapıldıktan sonra çeviklik testi skorları, RAST ile antropometrik değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson kolerasyon katsayısı ile belirlenmiştir. İki grup arasındaki karşılaştırma ise Mann-Whitney U ile yapılmıştır. Veriler SPSS 18.0 istatistik programında yapılmış, p=0.05 anlamlılık düzeyi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to in vestigate the relation ship between agility, body compositionand RAST tests of young, male football players and comparethefatigue values between groups.The study group consisted of 10 male football players in the age group of 15-17 and 10 male volunteer groups who do not sport in the age group of 15-17. Weight and height measurements of both groups were taken and then the Running-based Anaerobik Sprint Test (RAST) and Illionis agility tests were applied, respectively. Descriptive statistics (Means- Standard deviation) of all variables were conducted and then Pearson correlation coefficient was used to determine the relationship between agility test scores, RAST and anthropometric variables. Mann-Whitney U test was used to compare two groups. SPSS 18.0 statistical program was used for data and p˂0.05 significancy level was used.