11-14 yaş futbolcularda, biyolojik olgunlaşmanın antropometrik, fonksiyonel özellikler ve spora özgü beceriler üzerindeki etkileri
Investigation of the effects of biological maturation onanthropometric, functional characteristics and sport-specific skills in football players aged 11-14
  1. Tez No: 731854
  2. Yazar: HAKAN YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Futbolcuların performansı, büyüme sırasında antropometrik ve vücut kompozisyonu faktörlerinden etkilenebilir. Bu araştırmada, 11-14 yaş arası futbolcularda biyolojik olgunlaşmanın antropometrik, fonksiyonel özellikler ve spora özgü beceriler üzerindeki etkilerini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu araştırmada yaşları ortalaması v= 13,08±1.1 yıl; boy: 158,1±9.7 cm, kilo = 47,1±9.7, VKI = 19,3±3.5 futbolcu (n=239), yer almıştır. Antropometrik özellikler (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, oturma yüksekliği, bacak uzunluğu ve VKI) değerlendirilmiştir. Biyolojik olgunlaşma, zirve boy uzunluğu yükseklik hızının yaşı ile tahmin edildi. Biyolojik olgunlaşma yaşları Mirwald ve ark., formülü kullanılarak yapılmıştır. Fonksiyonel özellikleri (dikey sıçrama, 30 m sprint, 505 çeviklik, esneklik, mekik, şınav ve el kavrama kuvveti) ve spora özgü becerileri özelliklerinin belirlenmesi için (top kontrol, dripling ve toplu T-Dril test) ölçümler alınmıştır. IBM SPSS 25,0 programında elde edilen veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The performance of soccer players can be affected by anthropometric and body composition factors during growth. The aim of this study was to determine the effects of biological maturation on anthropometric, functional characteristics and sport- specific skills in football players aged 11-14. In this study, the mean age was= 13.08±1.1 years; height: 158.1±9.7 cm, weight = 47.1±9.7, BMI = 19.3±3.5 particated in (n=239) soccer players. Anthropometric characteristics (body weight,-height, sitting height, leg height and BMI) were evaluated. Biological maturation was predicted by age of peak height velocity. Biological maturation ages were determined by Mirwald et al. using the formula. Measurements were taken to determine their functional characteristics (vertical jump, 30 m sprint, 505 agility, flexibility, sit-ups, push-ups and hand grip strength) and sport-specific skills (ball control, dribbling and success T-Drill test). The data obtained in the IBM SPSS 25.0 program were analyzed.