Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının harita okuma özyeterlilik ve başarı düzeyleri
Social studies pre-service teachers' self-efficacy and achievement levels on map reading
- Tez No: 417988
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA VARNACI UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada; sosyal bilgiler öğretmen adaylarının harita okuma özyeterliliklerinin ve başarı düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada 20 maddeden oluşan ve araştırmacı tarafından geliştirilen 5'li likert tipi özyeterlilik ölçeği ve 20 sorudan oluşan başarı testi kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Aksaray, Cumhuriyet, Erciyes, Necmettin Erbakan ve Niğde Üniversitelerinin Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. 3. Sınıf ve 4. Sınıftan toplam 420 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Çalışmadaki verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Veri analizi kapsamında, değişkenlerin (cinsiyet, yaş, öğrenim görülen üniversite, sınıf düzeyi ve CBS ile ilgili ders alma durumu) frekans dağılımları, betimsel istatistikleri, ölçeğin normal dağılım durumları, değişkenler ile harita okuma özyeterlilikleri ve başarı düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemek üzere t-testi, ANOVA, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Pearson korelasyon analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının harita okuma özyeterlilik düzeylerinin konum yorumlama becerisi konusunda yüksek iken konum belirleme becerisi konusunda düşük olduğu saptanmıştır. Harita bilgisi başarı düzeylerinde ise konum yorumlama becerisi yüksek iken haritada işlem becerisinin düşük olduğu saptanmıştır. Ayrıca harita okuma özyeterlilikleri ile harita bilgisi başarı düzeyleri arasında düşük düzeyde pozitif bir ilişki bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to determine the level of self-efficacy and success of social studies teacher candidates on map reading.In the research, a test including 20 items developed by the researcher and 5Likert-type scale of self-efficacy and achievement test consisting of 20 questions were used. The students, studying in the department of Social Studies Teaching in Faculty of Education in 2014-2015 academic year from Aksaray, Cumhuriyet, Erciyes, Necmettin Erbakan and Nigde Universities, constitute the workgroup. A total of 420 students from grade 3 and 4 participated in the study. SPSS 22.0 programme was used to analyze the data of the study. In the data analysis, t-test, ANOVA, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test and Pearson correlation analysis were performed in order to examine the relationship between variables and reading map self-efficacy and achievment, the variables' in the scale (gender, age, education deemed university, grade level and course-related condition in GIS) frequency distributions, descriptive statistics, normal distribution case of the scale. As a result, it is found that Social studies teacher candidates' map reading self-efficacy level is high in terms of the ability of location interpretation; however, it is low in terms of the ability of location identification. It is also found that the ability of location interpretation in map knowledge success level is high; however, it is low in the ability of map process. Furthermore, a low positive relation is found between map reading self-efficacy and map knowledge success level.