Taryn Simon bağlamında günümüz sanatında etkin olan direniş politikaları
The politics of resistance within contemporary art, as seen through the work of Taryn Simon
- Tez No: 418017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BORGA KANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez; Taryn Simon'un eserlerine ve üretim pratiğinin kavramsal çok katmanlılığını anlamaya hizmet eden bir değerlendirme çalışmasıdır. Tez kapsamında Simon'un yapıtlarının ilişkisel boyutu ve çok katmanlılığı bazı kültürel teorisyenlerin kuramsal çalışmalarına paralel olarak incelenmiştir. Simon gibi bir sanatçının üretim pratiğinin; büyük imge envanterleri, uzun semiyotik katmanlardan oluşan yapısı göz önünde alındığında bu çalışmamın mütevazı bir giriş niteliğinde olabileceği yalın bir şekilde ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation abstract is intended as an introduction to the conceptually multi-layered artworks of Taryn Simon. The dissertation examines this multi-layered nature and network of references within Simon's artwork in relation to the concepts of diverse theorists. If one considers the scope of the practice of an artist such as Simon, there is no doubt that this study can only be a modest introduction to the large inventory of images and complex structure of semiotic layers within her work.