A Numerical study on oscillations in combustion chambers
Yanma odalarındaki titreşimlere ilişkin bir numerik çalışma
- Tez No: 15535
- Danışmanlar: PROF.DR. A. YALÇIN GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET YANMA ODALARINDAKİ TİTREŞİMLERE İLİŞKİN BİR NÜMERİK ÇALIŞMA AYDIN, ozdemir Yüksek Lisans Tezi, Mak. Müh. Bo 1 ümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A. Yalçın GoĞüŞ Yardımcı Yönetici : Prof. Dr. Süha SELAMOĞLU Eylül 1991, 90 sayfa örnek bir yanma kararsızlığı problemi olarak, basınç uyarıları olan yanma odalarındaki sıcaklık, basınç ve hızlar incelenmiştir. Basınç salınımı halindeki akış kararsızlığı ile reaksiyon kararsızlığı yanma, uygulamala rında önemli iki sorun olup bu tezin konusuyla ilgilidir. Bu çalışma, sürtünmeli, alan değişimli, ısı ilave li, zamanla değişen, sıkıştırı labi lir ve tek boyutlu akış için kütle, momentum ve enerji sakınım denklemlerini esas almaktadır. Gazın ideal olması varsayımı ile karakteristik yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla hazırlanan bilgisayar programı FORTRAN 77 bilgisayar dilinde yasılmış olup, 640 kB'tan az CPU gerektirir.Sürtünme, alan değişimi ve ısı ilavesi teker teker dikkate alınarak, çeşitli durgun durumlar için elde edilen sonuçlar, aynı durgun durumlar için etki katsayıları yönte mi ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılarak bu progra- m ın doğ r u 1 uğu de ne nm i ş t i r. Sabit kesit alanlı ve girişten dörtte bir mesafe uşaklıkta yerel basınçla orantılı periyodik ısı ilaveli bir yanma edası için elde edilen sayısal sonuçlar, akışkan sürtünmesinin açık uçlu tip yanma odasının doğal frekansını düşürdüğünü göstermiştir. Bu etki ilk frekans modunda daha belirgindir. Bunun yanında yanma olayı sırasında ortaya çıkan ısı miktarı, doğal frekansı artırmaktadır. Isı ilavesi bölgesinin son noktasındaki basınç sal mimi, ısı ilavesi bağıl genliğinin basınç uyarısı bağıl genliğine oranı (c) arttıkça artmaktadır. Boyutsuz basınç salınım genliğine etki eden diğer boyutsuz değişkenler şunlardır: Mach sayısı, boyutsuz ortalama ısı ilavesi ve sürtünme katsayısı. Anahtar kelimeler : yanma kararsızlığı \, basınç uyarısı', karakteristik yöntem Bilim Dalı Sayısal Kodu: 625.04.03 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A' NUMERICAL STUDY ON OSCILLATIONS IN COMBUSTION CHAMBERS AYDIN, özdemir M.Sc. in Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. A. Yal çın Co-supervisor: Prof. Dr. Süha SELAMÛÖLU September 1991. 90 pages As a prototype combustion instability problem, temperature, pressure and velocity fluctuations in combus tion chambers subject to pressure excitations are investi gated. Instability of flow in form of pressure oscillations and that of reaction are two important problems of combus tion applications which are related to the subject of this thesis. The study bases on numerical solution of mass, momentum and energy conservation equations for unsteady one-dimensional compressible flow with friction, area change and heat addition. Method of characteristics is used and fluid is assumed to be an ideal gas. The computer code which is prepared for this purpose is in FORTRAN 77, and mrequires CPU less than 640 kB.' The code has been validated by comparing its re sults for various steady states with the results of method of integrated influence coefficients for the same steady states, taking friction, area change and heat addition into account one after the other. Numerical results for a combustion chamber of constant cross-section with periodic heat addition, at one quarter distance from inlet, proportional to local momen tary pressure, show that fluid friction reduces the natural frequency of an open pipe type combustion chamber. This effect is more effective for the first mode. Amount of heat released in a combustion process increases the natural.frequency. The amplitude of the pressure oscillation at the end point of heat release region increases with increasing c which is the ratio of relative amplitude of heat release to relative amplitude of pressure excitation. Other dimen sion less parameters affecting the amplitude of dimension- less pressure oscillation are: Mach number. dimensionless average heat release and the friction coefficient. Key words : combustion instability, pressure excitation, characteristics method Science Code: 625.04.03 xv