8. sınıf öğrencilerinin dönüşüm geometrisinde bilgiyi oluşturma süreçlerinin incelenmesi
Examining 8th graders'knowledge construction processes in transformation geometry
  1. Tez No: 418033
  2. Yazar: HATİCE AÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA CANTÜRK GÜNHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Matematik eğitiminde öğrencinin neyi bildiği değil, sahip olduğu bilgiyi nasıl yapılandırdığı eğitimciler için daha değerli hale gelmiştir. APOS teorisi bilgiyi oluşturma sürecini anlaşılır kılmak için öğrencinin bilgiyi yapılandırırken anlama seviyelerini açıklamaktadır. Bu çalışmada sekizinci sınıf öğrencilerin dönüşüm geometrisinde bilgiyi oluşturma süreçlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma grubu MEB'e bağlı İzmir ilinin Bornova ve Kınık ilçelerindeki üç ortaokuldan seçilen 12 tane 8. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Bu araştırmada öğrenci seçimi, araştırmacı tarafından belirlenen iki ölçüt göz önüne alınarak seçilmiştir, bu yönüyle araştırma, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemidir. Bu ölçütler; (i) öğrencilerin dönüşüm geometrisinde geçen kavramları ders içerisinde görmüş olmaları, , (ii) öğrencilerin bir önceki yıl matematik karne notlarının 3 ve üzeri olanlar tercih edilmiştir. Öğrencilerin altısı kız, altısı erkek öğrencidir. Öğrencilere önce pilot uygulama yapılmış ve bu uygulama doğrultusunda yeniden düzenlenen 10 adet açık uçlu soru yöneltilmiştir. Daha sonra bu sorularla ilgili görüşmeler yapılmıştır. Araştırma kapsamında, öğrencilerde matematiksel bilgiyi oluşturma süreçlerinin nasıl gerçekleştiğini anlamak amaçlandığından durum çalışmasında klinik mülakat kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda elde edilen tüm bulgulara bakıldığında öğrencilerin daha çok dönüşüm hareketleri ile ilgili olarak yansıma çizgisine dikkat etmede, dönme merkezini belirlemede, dönüşüm hareketlerinin özelliklerine dikkat etmede sıkıntı yaşadıkları saptanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlar ışığında, dönüşüm geometrisi kavramının öğretimine ve ileride yapılabilecek araştırmalara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
An effective teaching process for educators has been pointed out that the student should have an awareness of the process of creating knowledge. The student's knowledge in order to make clear the process of creating a APOS information theory describes configuring the level of understanding. This study will examine the transformation in 2005 added to the curriculum in geometry and abstraction will be discussed from the perspective of the new educational approach which is very important. In this context, the eighth graders study aims to examine the process of creating a data transformation geometry. Studiers from MEB in Bornova and Kınık district of Izmir and which are selected from three secondary schools consists of twelve 8th grade students. Selection of students in this study were selected taking into account two criteria identified by researchers is a measure of the sampling method for sampling research in this respect. These criteria ; (i) of the students in the course have seen the transformation of concepts in geometry , (ii) 3 or higher transcripts from the previous year mathematics students who are preferred. Six of the students were female, six male students. At first the students have been experienced with pilot. Ten open ended questions were asked according to this pilot. And then students were interviewed about these questions. How is the process of creating a mathematical knowledge of students within clinical research aimed to understand how the interview will be used in the work place situation. Based on the results of the study, suggestions for improving the teaching and learning of transformation geometry, as well as for further studies, were made.