8. sınıf matematik dersi öğretim programı etkinliklerinin öğrencilerin dönüşüm geometrisi ünitesindeki kavramsal gelişimlerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of 8th class mathematics course program activities on the conceptual developments of the students in the transformation geometry unit
- Tez No: 652664
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, 8. sınıf matematik dersi öğretim programı etkinliklerinin öğrencilerin dönüşüm geometrisi ünitesindeki kavramsal gelişimlerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma modeli olarak nitel araştırma modeli seçilmiş olup bu bağlamda deneysel desenin kullanımı tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 yılı Ankara ili Mangaldağı Ortaokulunda öğrenim gören 8.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Amaçlı örnekleme yöntemiyle çalışma grubu seçilmiştir. Araştırmanın güvenirliğini sağlamak amacıyla araştırmada ulaşılan kavramsal kategoriler oluşturulmuş, araştırmacı konu alan uzmanlarının görüşünü almış ve alan uzmanlarıyla görüş birliği sağlanarak kategoriler oluşturulmuştur. Katılımcıların“dönüşüm geometrisi”kavramıyla ilgili kavramsal yapılarında detaylı veri toplanması amaçlandığından bağımsız kelime ilişkilendirme testi ve çizme yazma tekniği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılanlar arasından seçilen bazı öğrenciler ile görüşme yapılmıştır. Araştırmaya katılmış olan öğrencilere ilk aşamada bağımsız kelime ilişkilendirme testi ve çizme yazma tekniği uygulanıp öğrencilerin dönüşüm geometrisi hakkında ne bildiklerine ait veriler toplanmıştır. Dönüşüm geometrisi ünitesi ders kitabında verildiği şekliyle işlendikten sonra aynı veri toplama araçları tekrar uygulanıp seçilen öğrencilerle görüşme yapılmış ve iki uygulama arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Araştırma verileri araştırmacının kendisi tarafından toplanmıştır. Araştırmada toplanan veriler, nitel veri analizi yöntemlerinden betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Çizme-yazma tekniğinde ise, dönüşüm geometrisi kavramıyla ilgili çizim-yazım verileri içerik analizi yöntemine göre analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin dönüşüm geometrisi kavramıyla ilgili bilişsel yapılarına ait bağımsız kelime ilişkilendirme testi kullanarak elde edilen verilerin analizi sonucunda belirlenen kelimelerden toplam 4 kategori oluşturulmuştur. Bu kategoriler ders adı, matematik terimleri, geometrik terimler ve konu dışı kavramlardan oluşmaktadır. İncelenen çizimler doğrultusunda ön test için 3 kategori oluşturulmuştur. Bu kategoriler çokgen çizimleri, döngü çizimleri ve konu dışı çizimlerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplanmasının son aşaması olarak öğrencilerle görüşme yapılmıştır. Görüşmede öğrencilere“Dönüşüm geometrisi hakkında ne düşünüyorsunuz, yapılan etkinlikleri nasıl buldunuz, konuyu öğrenebildiniz mi, kitaptaki konu anlatımı size yeterli geldi mi, öğretmeninizin konu anlatımı size göre yeterli miydi? Yetersiz ise hangi boyutlarda yetersiz, yeterli ise hangi boyutlarda yeterli gelmiştir, ölçme araçları hakkında ne düşünüyorsunuz?”soruları yöneltilmiştir. Araştırmanın sonunda öğrencilerin dönüşüm geometrisi konusunu işlemeden önce konuyla ilgili kavram bilgilerinin olmadığı görülmüş, dönüşüm kavramını ve geometri kavramını ayrı ayrı olarak algılayarak kavramlar yazdıkları belirlenmiştir. Ayrıca ön test çalışmalarında öğrencilerin yaptıkları çizimlerin de dönüşüm geometrisiyle ilişkili olmadığı görülmüştür. Öğrencilerle yapılan görüşmelerde matematik dersinin kitaptan öğrenilmesinin zor olduğu ancak konu öğrenildikten sonra kitapta yer alan etkinliklerin yapılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular ve öğrenci görüşlerinden de anlaşılacağı üzere öğretmenlerin konuyu işlerken nasıl bir yöntem kullanmaları gerektiği ve müfredattaki değişiklere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this survey,it was aimed to evaulate how students'conceptual developments within transformation geometry were effected by activities of mathematics curriculum for 8th grades. As research model, qualitative research was used and experimental design was preferred within this context. Research group of this survey consisted of 8th grade students, study in Mangaldağı Secondary School in 2018-2019 School Year. Objective sampling method was used to select the study group. To provide the reliability,it was received domain experts' remark and the categories were determined with their consensus. Average reliability between coders was found to be 94,96%. It was aimed that participants acquire detailed data about 'transformation geometry', therefore; free word-association test and draw-write technique were used as data collection tools. Moreover we interviewed some students who selected between participants. First, free word- association test and drawing-writing techniques were applied to the students and ıt was made some inquiries about transformation geometry. After the subject of transformation geometry was studied as given in the textbook, we applied the data collection tool again, interviewed the students and observed distinction between their implication. Research data were collected by researcher. Descriptive analysis technıque from qualitative data analysis was used to analyze the research data. As to draw-write technique, drawing- writings data were analyzed through content analysis. It was created 4 categories from words that were collected about cognitive structures about transformation geometry of the participant students by free word-association test. These categories were consisted of name of subject, mathematical terms, geometric terms and irrelevant concepts. 3 categories were created through analyzed drawings for pretest. These categories consisted of polygon, loop and irrelevant drawings. As final stage in collecting data, ıt was interviewed the students. In the interview, the students were asked some questions like 'what do you think about transformation geometry?, How do you like the activities?, Could you learn the subject?, Did you find the lecturing in the books sufficient?, Did you find teaching sufficient?, If not, which points were insufficient? What do you think about assesment tools, pretest-posttests? At the end of the research, ıt was determined that before the students studied the subject of transformation geometry, they didn't have knowledge of concept and wrote transformation concept and geometry concept seperately. Also, ıt was observed in the pretests studies that the students' drawings weren't related to transformation geometry, either. It was inferred from the interview of the students, studying maths throuhg books is difficult, however the students can do exercises in the books after the subject is studied. According to findings at the end of the research and students' opinions, ıt was suggested about changes in curriculum and which method teachers should use.