Sekizinci sınıf öğrencilerinin cebir konusundaki işlemsel ve kavramsal bilgilerinin matematik problemi çözme tutumları ile üstbiliş arasındaki ilişkilerin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi
An investigation of the relationships among 8th grade students' the procedural and conceptual knowledge in algebra, math problem solving attitude with metacognition through structural equation model
- Tez No: 418039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA CANTÜRK GÜNHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, sekizinci sınıf öğrencilerinin“cebir”konusundaki işlemsel ve kavramsal bilgilerinin matematik problemi çözme tutumları ile üst biliş arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden yordayıcı korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Denizli ilinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 5 merkez ortaokulunun 2014-2015 eğitim öğretim yılının ikinci yarıyılında öğrenim görmekte olan 421 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin kavramsal cebir bilgilerini ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kavram Başarı Testi ve işlemsel cebir bilgilerini ölçmek amacıyla İşlem Başarı Testi kullanılmıştır. Ayrıca Çanakçı (2008) tarafından hazırlanan“Matematik Problemi Çözme Tutum Ölçeği”ve Aydın ve Ubuz (2007) tarafından düzenlenen“Bilişüstü Yeti Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizinde doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda bilişin bilgisi, bilişin düzenlenmesi, problem çözme tutum faktörleri ve işlem bilgisi puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Elde edilen YEM modelinde bilişin bilgisi faktörünün matematik problemi çözme tutumunu yordadığı, matematik problemi çözme tutumu boyutlarının öğrencilerin işlem bilgilerini yordadığı tespit edilmiştir. Buradan hareketle öğrencilerin kavramsal öğrenmelerini arttırabilmek için, üst biliş becerilerini arttıracak ve matematik problemlerine yönelik olumlu tutum oluşturmalarını sağlayacak öğretim ortamlarının hazırlanması önerilebilir
Özet (Çeviri)
The aim of the this study is to examine 8th grade students' procedural and conceptual knowledge in algebra the relationships among math problem solving attitudes with metacognition. One of the quantitative research methods, predictive correlational research design was applied in the study. 8th grade students of five public schools in Denizli during the second semester of 2014-2015 academic year are forming the sample of the research. The total number of participants is 421. In order to evaluate students' conceptual knowledge on algebra, Conceptual Success Scale and Procedural Success Scale developed by the researcher was conducted in order to examine students' procedural and conceptual knowledge on algebra. Furthermore, Math Problem Solving Attitude Scale by developed Çanakçı (2008) and Metacognitive Awareness Inventory by developed Aydın and Ubuz (2007) were used. In the data analyzing confirmatory factor analyses and structural equitation model were examined. At the end of the study, a significant positive relationship was found between knowledge of metacognition, regulation of metacognition, math problem solving attitude factors and procedural knowledge scors. The resulting model of YEM knowledge of the metacognition factors that predict the attitude of math problem solving , math problem-solving attitude has been found to predict students' knowledge of the procedural. Hence in order to increase students' conceptual learning, metacognition and suggested to improve the preparation of teaching media skills that will allow them to create a positive attitude for math.