Tefekkür kavramı ve Kur'an ayetlerin deki yansımaları
Reflections in contemplation and Qur'anic verses concept
- Tez No: 418063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURULLAH AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tefekkür; düşünmek, neden-sonuç ilişkisi kurabilmek, hatırlamak, zihinde canladırmak vb. anlamlara gelmektedir. Tefekkür geniş bir kavram olmakla beraber tefekkür anlamına gelebilecek diğer kavramlarla da ilintilidir. Kâinat üzerinde düşünülmesi gereken, ucu bucağı olmayan tefekkür denizidir. Her şey bir hikmetle ve yerli yerinde yaratılmıştır. İnsan, hergün bu âlemde mucizelerle karşılaşır. Mesela güneşin doğmasından batışına kadar farkında olmadan harikalarla karşılaşırız. Biz de bu çalışmamızda bu harika âlemlerin, Kur'ân'a göre tefekkür boyutunu ve insan üzerindeki yansımaları üzerinde durmaya çalıştık. İnsan tefekkür edebilen tek varlıktır. Çünkü Allah (c.c) insana, olaylar karşısında aklını kullanma yeteneği vermiştir. Aklını kullanan insan gerçekleri görmüş, değerlendirmiş, yorumlamış ve açıklamıştır. Bu tefekkür anlayışı Müslümanların düşünce anlayışında vardır. Gayri Müslimlere gelince onlar tabiatta meydana gelen harikulade olaylar karşısında aciz kalmışlardır. Çünkü onlar aklını istenilen doğrultuda kullanmamışlardır. Dolayısıyla neticeye varamamışlardır.
Özet (Çeviri)
Contemplation; think, to establish a cause-effect relationship, remember, has come to mean so to have in mind. The concept of contemplation is associated with other concepts that could mean contemplation but is a broad concept. The tip needs not contemplate the universe is immense sea. Everything has been created in a wise and orderly. Human encounters with miracles every day in this world. For example, we meet with great unwittingly sunrise until sunset. We also, in our study of this wonderful world, according to the Qur'an size of contemplation and reflection on the people we try to focus on. Man is a being that can only contemplate. Allah (c.c), the man who has the ability to use his mind in the face of events. He has seen people who understand the truth, evaluation been, commented and explained. This approach has the contemplation of Muslims in thinking approach. When it comes to non-Muslims, they were helpless in the face of extraordinary events occurring in nature. Because they have to use your mind in the desired direction. Therefore, they could not have a seque