Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü ve ünitelerinde kar ile gider arasındaki ilişki
- Tez No: 488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğünde ve ona bağlı onüç ünitede yıllara göre giderlerin kâra olan etkisi incelenmiş olup, yıllara göre Korelasyon Katsayılarının çıkar tılması üzerinde durulmuştur. Klasik doğrusal regrasyon mode linden faydalanılarak herhangi bir yıla ait bir ünitenin gerçek leşebilecek gideri ile kârı veya gerçekleşen kârın hangi harca malarla gerçekleşebileceğine dair formüldeki parametrelerin yıl lara göre tahmini üzerinde durulmuştur. Yapılan araştırma neticesinde gerekli ve yeterli bilgiler ortaya konulmuş olup, bu konuda araştırma ve çalışma yapacak olanlara yardımcı olacak niteliktedir. Bu araştırmayı yönlendiren danışmanım Sayın Yrd. Doçent Dr. Ömer Peker'e teşekkür ederim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this survey the effect of expenditures upon the profit by years has been scrutinized in D.M.O General Diridectorate and it* s thirteen units; with special emphasis given upon the calcula tions of correlation-numbers by years. Further emphasis has been given upon estimates by years on parameters in formullas about the verified expenditures or profits of a unit with in any year upon which expenditures the realized profit will be made using the classical directly regratxonal model. Neccessary and sufficiently adequate information has been given by this sorvey, which is hoped to be helpful to those who will perform research and study on the matter.