The role of women in the society during the early Nineteenth century and the opposition of Jane Austen to the role of women in Mansfield Park
Erken On Dokuzuncu yüzyılda toplumdaki kadınların rolü ve Jane Austen'in Umut Parkı ( Mansfield Park ) romanında kadınların rolüne karşı çıkışı
- Tez No: 418067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Jane Austen çağının sosyal sorunlarına odaklanan bir yazardır. Geç on sekizinci yüzyıl ve erken on dokuzuncu yüzyıl arasında yaşamış, bu dönemde güçlü bir şekilde karşı çıktığı bazı sosyal olaylar olmuştur. Umut Parkı adlı romanında Jane Austen, temelde erken on dokuzuncu yüzyılda kadınların sosyal rollerine karşı çıkmıştır. Bu yüzyılda kadınlar için sosyal yaşamda yer almak kolay değildir. Eğitim ve iş hayatı kadınlar için uzak kavramlardır. İyi bir eğitim almak isteyen bir kadın, birçok sorunla karşılaşmak zorunda kalmıştır. Ama Jane Austen, Fanny Price karakterini kullanarak kadınların sosyal hayatta başarılı olabileceklerini göstermek için romanında bu gerçek üzerine odaklanır.Umut Parkı romanında Jane Austen okuyucularına özellikle toplumda orta ve yüksek sınıflar arasındaki insan ilişkilerini gösterir. Bu çalışmanın amacı Jane Austen'ın Umut Parkı adlı romanında Fanny karakterini kadınların toplumda nasıl aktif olabileceklerini göstermek için kullandığını öne sürmektir. Jane Austen'ın Umut Parkı adlı eseri bu açıdan incelendiğinde kadınların iyi bir eğitime ve toplumda iyi bir yere sahip olabileceklerini göstermek için ana karakterin büyük çaba sarf ettiği görülür. Romanında Fanny karakterini yaratarak Jane Austen kadınların güçlerini ve yeteneklerini göstermek ister ve bunu yaparken de Jane Austen romanında gerçekçi bir bakış açısı kullanır.
Özet (Çeviri)
Jane Austen is a writer focusing on the social problems of her era. She lived in the late-eighteenth century and the early-nineteenth century. There were some social points which she strongly opposed in her period. In her novel Mansfield Park, Jane Austen mainly opposed the social roles of women in the early-nineteenth century. In this century, it was not easy for women to take part in social life. Education and business life were terms far away for women. A woman who wanted to take a good education had to face with many struggles. However, Jane Austen mainly focused on this fact in her novel,using her character Fanny Price in order to show how women could be successful in social life. The aim of the present study is to demonstrate that Jane Austen uses Fanny in Mansfield Park in order to teach her society how women can become an active person in the society. Through examining Mansfield Park from this perspective, it is seen that Jane Austen made great effort to show that women could have a good education and have a good place in the society. Throughout Mansfield Park, Jane Austen shows her readers the human relationships especially within middle and upper-classes in the society. By creating Fanny in her novel, she wants to show women's strength and abilities and while doing it, Jane Austen uses a realist point of view in Mansfield Park .