Milton's patriotism: Against tyranny, servility and idolatry
Milton'ın yurtseverliği: Tiranlık, kölelik ve putlara karşı
  1. Tez No: 418066
  2. Yazar: ÖMER ERGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Milton'ın yurtseverliği sıklıkla varlığı farzedilen ve yeterince çalışılmayan, bununla beraber İngiliz edebiyatı, siyaseti ve tarihindeki önemi tartışılmaz olan bir konudur.. Ek olarak, düşünürle ilgili akademik literatür devrimci bir Milton figürü ile illiberal bir Milton figürü arasında kutuplaşmış görünmektedir. Bu tez, Milton'ın yurtseverlik anlayışını anlamak amacıyla seçilen ve şairin din, boşanma, eğitim, ifade özgürlüğü ve siyaset konularında yazdığı düzyazı eserlerini incelemektedir. Çalışma, Milton'ın yurtseverliğinin, kullandığı özgürlük söylemleri aracılığıyla, cumhuriyetçilik ve sekülarizm düşüncelerinin erken biçimlerine dayandığını ve geleneksel, modernite-öncesi kimlikler ile anayasal özgürlüklere dayanan modern ulusal kimlik arasında bir köprü oluşturduğunu öne sürer.
Özet (Çeviri)
Milton's patriotism is a subject which is often taken for granted or understudied, while its significance for English literature, politics and history is undeniable. In addition, academic literature on the thinker and his patriotism is often polarized between ideas of a revolutionary Milton and an illiberal Milton. This thesis analyses a selection of Milton's prose works written on religion, divorce, education, free speech and politics to understand the poet's conception of patriotism. The study argues that Milton's patriotism is based on earlier forms of republicanism and secularism through various discourses of liberty employed by the poet and creates a bridge between traditional, pre-modern identities and modern national identity grounded in constitutional liberties.