Otomasyonun işgücü üzerindeki sosyo ekonomik etkileri
- Tez No: 16952
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT NİRUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ii ÖZET Otomasyon terimi ilk kez ikinci dünya savaşından sonra, insan kontrolü olmaksızın kendi kendilerini dü- lenlemeleri ve işlemelerini sağlayacak şekilde tasarlan mış makinelerin kullanımı anlamında türetilmiştir. Di ğer yanda., otomasyon, otomatik kontrol prensiplerinin geniş çapta üretime uygulandığı ekonomik bir modeldir. Otomasyon endüstride verimliliği büyük oranda ar tırmıştır. Böylece daha kısa çalışma saatleri ve daha az sayıda işçi kullanımını mümkün kılmıştır. Gerçekten, otomasyonun en ciddi sonuçlarından biri, bir çok bece- risiz ve yarı becerili işçinin işsiz kalmasıdır. Bir çok işçi işini kaybetmiştir. Bazı işçiler yeni iş kol larına uyum sağlamak üzere eğitilmişler fakat, bazıları daha düşük statüde, daha az ücretli farklı işleri kabul etmek zorunda kalmışlardır. Otomasyon becerili işçiye ihtiyaç yaratmıştır. Mavi yakalı çalışanların (endüstri işçileri) toplam işgücü içindeki oranı azalırken, beyaz yakalı çalışanların (mühendisler, teknisyenler ve hizmet sektörü çalışanları) oranı artmaktadır. Mühendislik ve teknik vasıflar, otomas yon çağında önemli işlerin anahtarı durumuna gelmiştir. Otomasyon nedeniyle bazı meslekler kaybolurken, bir çok yeni iş de ortaya çıkmıştır. Otomasyon, toplumun genel eğitim düzeyinin yüksel- tilmesi, eğitim ve yeniden eğitim hizmetlerinin öneminin artmasını sağlamıştır. Otomasyon kadınları çalışmaya teşvik edici bir rol oynarken, erken emeklilik sorununu ortaya çıkarmıştır. Becerili işçilerin verimliliğini artırmış ve yaşam standartlarının yükselmesine neden olmuştur.Ill Otomasyon nedeniyle bazı iş alanlarında vardiya çalışması gerekli hale gelmiştir. Otomasyon imalatha nelerde ve fabrikalarda fiziki çevreyi ve iş emniyetini olumlu yönde etkilemiştir. Yakın gelecekte robotlar, genellikle insan için fiziksel olarak ağır ve zihinsel olarak ödül gibi kabul edilmeyecek monoton işlerde çalışan işçilerle yer değiştirecektir. Otomasyon önemli etkilerinden birisi yönetimdedir. Üst yönetimin etkisi artarken, orta yönetimin önemi azal maktadır. Bu sebepten bazı durumlarda, orta düzey yöne ticiler hem işlerini kaybetmiş hem de düşük pozisyonları kabul etmek zorunda kalmışlardır. Otomasyon büyük örgüt lerde merkezileşmeye doğru bir eğilim yaratmaktadır. Otomasyon sendikaları işverene karşı zayıflatmıştır. Sonuç olarak, sendikalar toplu sözleşme görüşmelerinde genellikle üyeleri için istihdam garantisi talep ettikleri daha yumuşak bir davranış sergilemeye başlamışlardır. Bu sosyal ve ekonomik etkilerinin yanında otomasyon işin yalnızlık, anlamsızlık, güçsüzlük ve kendinden uzak laşma gibi psiko-sosyal etkilerini güçlendirmiştir. Diğer yandan ise, aile ve aile ilişkilerinin öneminin artmasına sebep olmuştur. Açıkça görülmektedir ki otomasyonun bu özellikleriyle endüstri ve hizmetler sektörüne sokulması, gelişmekte olan ülkenin zaten var olan sosyal ve ekonomi sorunlarına yeni sorunlar ekleyecektir. Sağlıklı bir çözüm için öncelikle toplumun sorunları ve ihtiyaçları saptanmalı ve çok yönlü planlar hazırlan malıdır. Bu planlama sırasında, şüphesiz ki gelişmiş ülkelerdeki otomasyon deneyiminin sonuçlarına azami dikkat sarf etmek faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
XV SUMMARY The term“automation”was first made up after World War II, to mean the usage of machines designed to work and regulate themselves without human control. On the other hand, automation is an economic pattern in which the prin ciples of automatic control are applied to production on a large scale. Automation has increased the industrial productivity a.great deal, so that, it has also made possible shorter work hours and smaller labour force. Truly, one of the most serious consequences of automation is the unemployment of many unskilled and semi-skilled workers. Lots of workers have lost their jobs. Some workers have been retrained to adapt to new work conditions, but others have had to accept different jobs with lower wages and lower status. Automation has created need for skilled workers, while blue collar workers (industrial employees) have been decrea sing in proportion tc total labour force, white collar workers (engineers, technicians and service workers) have been increasing. Engineering and technical skills have been key to the important jobs in the age of automation. While some professions have been disappearing, many new jobs have been created due to automation. Automation has arised the importance of increasing the general educational level of society, training and retraining services. While automation has been playing a role to encourage women to work, it has created the problem of early retirement. It has increased the productivity of skilled workers and so, increasing the living standarts. In same industrial areas, work shift has become necessary due to automation. It has influenced positively physical environment and job safety in plants and factories. In nearfuture, robots will usually replace workers engaged in monotonous tasks that are often physically overly deman ding and mentally unrewarding. The one important effects of automation is in manage ment. While the influence of the top management has been increasing, the importance of middle management has been decreasing. Therefore, in some cases, middle managers have either lost their jobs or had to accept lower positions. Automation has created a tendency towards centralization in large organizations. Automation has weakened labor unions against employers. As a result, unions have started to exhibit softer behavior in collective bargaining meetings, usually demanding“guarranteed employment”for their members. Besides these social and economic influences, automa tion has strengthened the psyco-social effects of work, like isolation meaninglessness, powerlessness and self-estrange ment. On the other hand it has caused increasing importance of family and their relationship. It can obviously be seen that presentation' öf automation with these charecteristics in the industry and services will add significant and new problems to the already existing social and economic problems of the developing countries. For a healthy solution, primarily the problems and needs of the society should be determined and multipurpose plans should be prepared. During this planning, it is undoub tedly useful to pay extreme attention to the consequences of automation experiences in the developed countries.