Kriz dönemlerinde işletmelerin uyguladıkları temel işletme stratejileri: Başarı öyküleri üzerinde içerik analizi
Business strategies implemented by businesses in crisis periods: Content analysis on the success stories
- Tez No: 418074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
İşletmelerin faaliyetlerini sürdürdükleri çevredeki belirsizlik ve akabinde gerek ulusal gerekse küresel anlamda meydana gelen ekonomik ve finansal krizler, işletmeleri beklenmedik tehlike veya fırsatlarla karşı karşıya bırakmaktadır. İşletmelerin varlıklarını devam ettirebilmeleri, bu kriz dönemlerini etkilenmeden yada en az kayıpla atlatmaları, hatta doğacak fırsatları değerlendirebilmeleri izleyecekleri stratejilere bağlıdır. İşletmelerin uygulayacakları bu stratejiler işletmenin sonu olabileceği gibi, yakalayacakları ivme sayesinde büyük sıçramalara ve büyümelere de sebep olabilmektedir. Bu sebeple Capital Dergisi' nde yayımlanmış olan Başarı Öykülerinde yer alan ve Türkiye' de faaliyet gösteren başarılı işletmelerin son yirmi yılda ulusal ve küresel boyutta meydana gelen kriz dönemlerinde uyguladıkları temel işletme stratejilerinin neler olduğu içerik analizi ile ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bununla birlikte Başarı Öykülerinde yer alan bu işletmelerin kriz dönemleri dışında da çeşitli stratejiler uyguladıkları gözlemlenmiş ve bu hususlar da ayrı olarak ele alınmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre; işletmelerin çok büyük bir oranda Büyüme Stratejilerini uyguladıkları ve kriz dönemlerini kendileri için fırsata dönüştükleri ortaya çıkmıştır. Bu bulgular ışığında işletmelerin hem kriz dönemlerinde hem de kriz dönemleri dışında çoğunlukla büyüme temelli stratejiler uyguladıkları, her iki dönemde de uygulanan büyüme stratejilerinden en çok pazar geliştirme stratejisini izledikleri gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, gerek kriz dönemlerinde gerekse kriz dönemleri dışında işletmelerin hiçbirinin küçülme stratejilerini uygulamadıkları göze çarpmaktadır. Anahtar Kelimeler : Ekonomik Kriz, Finansal Kriz, Temel İşletme Stratejileri, Başarı Öyküleri.
Özet (Çeviri)
Uncertainties in operational environment of businesses and consequently the national and global economic and financial crises expose the businesses to unexpected threats or opportunities. The survival of businesses depends on overcoming the crisis periods without being affected or with minimum lost, and even their strategies for benefiting from opportunities. As well as those strategies may be the end of business' operation, they also may lead to significant growths and advancements under favor of the acceleration they gained. For this reason, by utilizing the content analysis, we aimed to reveal which fundamental operational strategies the successful companies, which have been introduced in Success Stories in Capital Journal, followed in national and global crisis periods in last 20 years. Besides that, it has also been observed that those companies in Success Stories have pursued various strategies even out of crisis periods, and also those strategies are discussed separately. According to the results obtained from the analyses, it has been concluded that most of the businesses have pursued the Growth Strategies and they have turned the crisis periods into an opportunity for themselves. In the light of these findings; it was concluded that businesses implemented strategies mostly based on growth both in crisis periods and out of crisis periods, and of all the growth strategies implemented in both periods, mostly market development strategy was followed by businesses. Moreover, it was stood out that businesses never implemented downsizing strategy in both crisis and out of crisis periods.