Romantik Dönem bestecilerin eserlerinde klarnetin yeri
The place of clarinet in pieces of composers of Romantic Era
- Tez No: 418080
- Danışmanlar: PROF. ALİ AKBAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak 100 yıllık uzun bir zaman dilimini kapsayan Romantik Dönemin yapısı ve özellikleri incelenerek Romantik Dönem hakkında bilgiler sunulmuştur.Romantik Dönem Bestecilerin eserlerinde klarnet önemine geçmeden önce bestecilerin klarnet için yazdıkları belli başlı eserler hakkında bilgi sunulmuştur. Daha sonra Carl Maria von Weber ve Ludwig Spohr hayatı hakkında bilgi vermiştir. Son olarak günümüzde halen klarnetçilerin altın eserleri olarak bilinen Carl Maria Von Weber ve Ludwig Spohr'un klarnet için yazdıkları eserler karşılaştırılıp incelenmiştir. Bu bestecilerin haricinde Romantik dönemde yaşamış bestecilerin yapıtlarında klarnetin önemi ve romantizm akımının klarnetin gelişimde nasıl etki yarattığını anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, firstly knowledge about Romantic Era are presented by examining the structure and features of Romantic Era, which includes over a hundred year.Before refering the importance of clarinet in pieces of composers of Romantic Era, knowledge about main pieces that composers wrote for clarinet are presented. Lastly, the pieces of Carl Maria Von Weber and Ludwig Spohr, which are still known as masterpieces by today's clarinetists, are compared and examined. Apart from these composers, the importance of clarinet in the pieces of composers of Romantic Era and how Romanticism affect the development of clarinet are explained.