Türk bağımsız denetim firmalarının uluslararası kalite kontrol standardı açısından incelenmesi
Assessment of Turkish auditing firms from the perspective of international quality control standard
- Tez No: 418084
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET ÇALIYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 438
Özet
Şirket yolsuzlukları, yapılan denetim hataları, zaaflar ve bunların yol açtığı iflâslarla yatırımcının güveni sarsılmış; ülke ekonomilerinin ve finansal yapıların hasar görmesi, bağımsız denetimin önemini artırmış, kuruluşların yeniden yapılanmalarını gerektirmiştir. Bağımsız denetimden beklenen fayda, denetim hizmetinin etkin olmasıyla sağlanabilir. Denetim mesleğinin geleceği, bağımsız denetimin algılanan değeri ile bağımsız denetimin kalitesi ve etkililiğiyle doğrudan ilişkilidir. Bağımsız denetim firmalarında denetimin kalitesini ölçmek için Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (International Federation of Accountants - IFAC) tarafından oluşturulan Uluslararası Kalite Kontrol Standardı 1 (International Standard on Quality Control 1 - ISQC 1), çalışmanın çıkış noktasıdır. Denetimin kalitesini belirleyen unsurlar, çeşitli kaynakların taranması yoluyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın Birinci Bölümü, kaliteli finansal raporlamaya vurgu yapmakta ve bağımsız denetimin tarihçesi ve tanımı ile devam etmektedir. İkinci Bölüm, Amerika Birleşik Devletleri, bazı AB ülkeleri ve Türkiye'de bağımsız denetimi ele almakta ve Türkiye'de faaliyet gösteren denetim firmalarının profili çıkarmaktadır. Üçüncü Bölüm bağımsız denetimin kalitesine odaklanmıştır. Dördüncü bölüm; denetim firmalarının yöneticilerine, denetim firmalarının müşterisi olan işletmelerin yöneticilerine ve denetçilere ayrı ayrı uygulanmış olan alan çalışmalarını ele almıştır. Tez çalışması, sonuç ve öneriler bölümü ile tamamlanmaktadır. Tezin önerisi, denetim firmalarının oluşturulacak endeks yoluyla derecelendirilmesidir. Denetçi bağımsızlığını kuvvetlendirmek amacıyla; merkezi denetim firması müşteri eşleşmesinin tesadüfî şekilde yapılması ile ödemenin bir havuz kanalıyla gerçekleştirilmesi de tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corruption, defective audits, frailties, and bankruptcies caused by them distrusted the confidence of investors; countries' economies and financial structures being damaged raised the significance of auditing, and stimulated reengineering in organizations. The anticipated efficacy of external audit would be derivable on condition of audit service being efficient. The future of auditing profession is related to the quality and effectiveness of external auditing as well as to the perceived value of it. The source of inspiration of this study is the International Standard on Quality Control 1 (ISQC 1), which is established by International Federation of Accountants (IFAC) and deals with the auditing firms' responsibilities for their systems of quality control for audits and reviews of financial statements, and other assurance and related services engagements. The deterministic features of audit quality have been presented through research along with literature survey. First Section of dissertation emphasizes the importance of high quality financial reporting and continues with a brief history and description of auditing. Sections II reviews auditing in United States and European Union along with Turkey and profiles Turkish auditing firms. Sections III focuses on audit quality. Section IV presents the results of surveys separately conducted on auditors, on managers of auditing firms and managers of audit customers. Conclusions and recommendations complete the dissertation. The debut of rating auditing firms by an index to be created is the recommendation of the thesis. In order to fortify the auditor independency, a payment pool, to be applied in conjunction with a random match of auditing firm to the customer is opened for discussions.