Thrakia Roma İmparatorluk Dönemi sikkelerinde mimari betimler
Architectural representations on Roman Imperial Coinage of Thrace
- Tez No: 418083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Antik Thrakia Bölgesinin tamamını kapsayan çalışmamızda sadece Roma İmparatorluk Dönemi sikkeleri değerlendirmeye alınmıştır.Çalışmada Thrakia kentlerinden Anchialos (Ulpia Anchialos), Apollonia Pontica, Augusta Traiana, Bizye, Coela, Deultum, Hadrianopolis, Maroneia, Pautalia (Ulpia Pautalia), Perinthos/Herakleia, Philippopolis, Plotinopolis, Serdica (Ulpia Serdica) ve Topiros kentlerinin mimari betimli sikke bastığı tespit edilmiş ve 149 mimari betimli sikke tipi belirlenmiştir. Sikke tipleri; Anıt Sütun, Kale/Kent Kapısı, Nymphaeum, Tapınak ve Kompleks Yapılar olarak sınıflandırılmış ve sikke tiplerindeki mimari yapı betimleri ile Thrakia kentlerindeki günümüze ulaşan mimari yapılar karşılaştırılmıştır. Thrakia kentlerindeki günümüze ulaşamayan mimari yapılar ise Roma İmparatorluğu'ndaki benzer mimari yapılar ile örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our working which has involved all of the Ancient Thrakia Region, only interested in Roman Empire Period coins. In this study, totally, has been designated 149 architectural representations coins from Thrakia cities that Anchialos (Ulpia Anchialos), Apollonia Pontica, Augusta Traiana, Bizye, Coela, Deultum, Hadrianopolis, Maroneia, Pautalia (Ulpia Pautalia), Perinthos, Philippopolis, Plotinopolis, Serdica (Ulpia Serdica) and Topiros. Basides, it has determined that those cities were issued the architectural representations coins. Coins Type; they have been categorised as Monument Column, Castle / City Gate, Nymphaeum, Temple and Complex Buildings and architectural buildings which have reached the present day in the Thrakia cities have compared with architectural construction describing types on the coins. Otherwise, even if some buildings could not reach the present day from Thrakia cities, they have been exemplified with similar constructions in Roman Empire.