Enez yöresinin turizm işletmeleri açısından gelişme perspektifleri
Development perspectives of Enez region in terms of tourism enterprises
- Tez No: 418087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA UCA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de turizm sektörü hızla gelişmiş ve birçok kritere bağlı olarak turizm faaliyetleri çeşitlenmiştir. Bir yörenin, değişen ve gelişen turizm faaliyetlerine uyum sağlayabilmesi için, turizm potansiyelinin doğru bir şekilde belirlenmesi ve bu potansiyele uygun olarak gelişme perspektiflerinin analiz edilmesi büyük bir önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasının da temel amacı; Marmara Bölgesinin Trakya bölümünde, Saros Körfezi'nin Yunanistan ile kesiştiği yerde bulunan ve Edirne ilinin kıyı şeridine sahip olan tek ilçesi konumundaki Enez yöresinin turizm potansiyelinin incelenmesi ve yörenin turizm işletmeleri açısından gelişme perspektiflerinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın teorik çerçevesinde turizm ve turizm işletmelerinin sınıflandırılması, SWOT analizi, yerel destinasyonlarda turistik potansiyel belirlemede SWOT analizinin önemi, Enez yöresinin sosyo-ekonomik ve coğrafi özellikleri, turistik arz/talep yapısı ve turizm faaliyetleri konularına açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın alan araştırmasında ise yörenin turizm planlaması ve gelişimi konusunda söz sahibi olan kamu yöneticileri, yöredeki turizm işletme sahipleri ile yöneticileri, yerel halk ve turistler ile yapılan görüşmeler sonucu elde edilen bulgulara dayalı olarak, Enez yöresinin turizm potansiyeline yönelik SWOT analizi yapılmış ve SWOT matrisi çıkarılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bilgi ve veriler ışığında da yöredeki turizm işletmelerinin gelişimine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Beginning from the second half of 20th century, tourism sector has developed rapidly in our country as well as in the world and tourism activities have become varied depending on many criterias. In order to adapt the changing and developing tourism activities, determining tourism potential of a region properly and analyzing development perspectives in accordance with that potential, have importance. Main purpose of this thesis is to analyze tourism potential of Enez region which lies in Thrace part of Marmara region where Saros Gulf meets Greece and which is the only town with coastline in Edirne province and to evaluate development perspectives of the region in terms of tourism enterprises. For the theoretical framework of this study, it has been tried to classify tourism and tourism enterprises and to clarify SWOT analysis, importance of SWOT analysis in determining touristic potential of local destinations, socio-economic and geographic characteristics, touristic supply/demand structure and tourism activities of Enez region. In the fieldwork of the study, depending on the findings gained from interviews with public administrators who can have a say in tourism planning and development of the region, tourism enterprises owners and managers, locals and tourists in the region; SWOT analysis has been done aimed at tourism potential of Enez region and SWOT matrix has been finalized. In the light of knowledge and data gained from the analysis, suggestions for development of tourism enterprises in the region have been presented.