İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin doğal afetlere dayalı kriz yönetimi ve İstanbul halkının bakış açısı
Cri̇si̇s management of Istanbul Metropoli̇tan Muni̇ci̇pali̇ty based on natural di̇sasters and the perspecti̇ve of people who li̇ves in Istanbul
  1. Tez No: 418088
  2. Yazar: AYHAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHAN BİLİR GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Doğal afetler, yol açtığı can ve mal kayıplarıyla insanoğlu için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Gelişen teknoloji ve alınan önlemlere karşın doğal afetler, toplumlarda çevresel ve psikolojik birçok sorunlara yol açmaktadır. Özellikle 20. Yüzyılda doğal afetlerde yaşanan can ve mal kayıplarının fazla olması nedeniyle toplumlar, doğal afetlerin olumsuz etkilerinin önlenmesi amacıyla örgütlenme çabalarına girmiştir. Bunun sonucu olarak da afet yönetimi kavramı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmayla; kriz, kriz yönetimi, doğal afetler, doğal afet türleri, doğal afetlere dayalı kriz yönetimi konuları kavramsal olarak açıklanmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin doğal afetlere dayalı kriz yönetimine ilişkin bilgiler verilerek İstanbul halkının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin doğal afetlere dayalı kriz yönetimine ilişkin düşünceleri göz önünde bulundurularak bazı öneriler getirebilmek üzere tasarlanmıştır. 1999 yılında Türkiye'de yaşanan depremlerin etkisi ve kamuoyu tarafından İstanbul'da yaşanması muhtemel bir depremin etkilerinin tartışılması, afet ve afet kaynaklı krizlerin yönetimi olgusunu gündeme getirmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, çağdaş afet yönetim sistemi olan bütünleşik afet yönetimi stratejisine göre doğal afet kriz yönetimini incelemek ve bu bağlamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, doğal afetlere yönelik olarak çalışmalarında halkın bakış açısının belirlenmesidir. Çalışmanın kapsamı sadece doğal afetlerle kısıtlı tutularak doğal afetlere yönelik uygulanabilir bir yönetim biçimi olan kriz yönetimi kavramı ele alınmış, gelişen yeni yönetim stratejileri göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Bir yandan da halka en yakın ve bu stratejileri uygulamaya geçirebilme kapasitesine sahip en uygun kurumlar olmaları nedeniyle belediyelerin bu konudaki kriz yönetim stratejileri inceleme alanını oluşturmaktadır. Ancak doğal afetlerin yönetimiyle ilgili kalıcı ve her türlü ihtiyaca cevap verebilecek standart kesin çözümler bulunmadığından dolayı, her olayda uygulanabilecek bir program geliştirilememiş; ancak yaşanabilir ve daha güvenli kentsel alanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre araştırmaya katılanların % 59,6'sı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin doğal afetlerle mücadele faaliyetlerinde başarılı olmadığını düşünürken % 40,4'ü ise başarılı olduğunu düşünmektedir. Araştırmaya katılanların büyük bir bölümü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'ni duyduklarını fakat çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Natural disasters pose a significant threat to caused by human life and property losses. Despite of emerging technologies and measures, natural disasters lead to many problems on environmental and psychological societies. Specially, because of the experienced loss of life and property during natural disasters in the 20th century, in order to avoid the negative impacts of natural disasters organizations have entered to organizing efforts. As a result of this concept, the concept of disaster management has emerged. With this research; crisis, crisis management, natural disasters, types of natural disasters, crisis management issues based on natural disasters was described as conceptual. The information was given about crisis management based on natural disasters of Istanbul Metropolitan Municipality and it's based on ideas related to natural disasters in mind to the people of Istanbul, Istanbul Metropolitan Municipality's crisis management. The effects of earthquakes was experienced in 1999, in Turkey and the public in Istanbul to discuss the impact of a possible earthquake have made the case for the management of disasters and disaster-induced crisis agenda. The main purpose of this study is to examine the contemporary disaster management system, natural disasters, crisis management strategy based on an integrated disaster management. And in this context, to determine the Istanbul Metropolitan Municipality's working toward natural disasters in terms of determining the public's. The scope of the study, only applicable for natural disasters with a natural disaster management discussed the concept of holding a limited form of crisis management, developing new management strategies have been analyzed considering of mentioned crisis management. On the other hand, because they are the closest and most appropriate institutions which capable implemented to this strategy, this research conducted on the municipalities. However, there are no standards have exact solutions which could answer all the needs related to the management of natural disasters, a program has not developed that can be applied in every case; however, suggestions were made for livable and safer urban areas. According to the research results, 59.6% of survey participants think that Istanbul Metropolitan Municipality is not successful in combating natural disasters, 40.4% of survey participants think that they are succesfull. A large part of the survey participants stated that, they heard about Istanbul Metropolitan Municipality Disaster Coordination Centre and they have information about their activities.