18. ve 19. yüzyılda kontrabasın İtalya, Almanya ve Avusturya'daki sanatsal gelişiminin tarihsel açıdan incelenmesi
18th and 19th century, investigation of the historical perspective of artistic development of double bass in Italy, Germany and Austria
  1. Tez No: 418092
  2. Yazar: SEVDA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. AMİNBAY SAPAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada 18. Yüzyıl'ın ikinci yarısına damgasını vuran Klasik dönemin ve 19. Yüzyılda başlamış 20. yüzyılın ilk yıllarına kadar uzanan romantik dönemin tarihsel yapısı ve özellikleri incelenmiştir. 18. Yüzyılın ikinci yarısı ve 19. Yüzyıl süresince uygulanan müzikal çalışmalar üzerinde incelemeler yapılmıştır. Daha sonra kontrabasın Viyana, İtalya ve Almanya'daki rolü hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiş, gelişime katkıda bulunan besteci ve icracıların kontrabas icracılığına etkileri ortaya konmuştur. Son olarak 18. ve 19. Yüzyıllarda kontrabasın orkestrada düzeni ve kontrabasın rolü alanında Avrupa'da atılmış önemli adımlar ve değişim dalgasının yanısıra 18. Ve 19. Yüzyılda kontrabas için yazılan eserlerden örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the historical nature and features of classical period which marked the second half of 18th century and romantic period which began in the 19th century and continued till the early 20th century have been examined. Studies into the musical works performed during the second half of 18th century and throughout 19th century have been made. Detail information has been given the role of the double bass in Vienna, Italy and Germany. The influence of the composers and performers who made the contributions to the development of the instrument and on the double bass performance has been demostrated. Finally, as well as the wave of change and the important steps taken in Europe in terms of the arrangement and the role of the double bass in the orchestra, examples of the works written for the double bass in the 18th and 19th centuries have been presented.