Örgütsel yabancılaşma ve örgütsel sessizlik ilişkisi: Gaziantep'te bir alan araştırması
Relationship of organizational alienation and organizational silence: A field research in Gaziantep
  1. Tez No: 466139
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL DONATBAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BÜYÜKBEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın temel amacı örgütsel yabancılaşma ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaçla T.C. Adalet Bakanlığı'na bağlı taşra teşkilatı olan Gaziantep Adliyesinde farklı unvanlarda (cumhuriyet savcısı, hakim, yazı işleri müdürü, zabıt katibi, mübaşir) çalışmakta olan kamu personeli üzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 23 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda örgütsel yabancılaşmanın örgütsel sessizlik alt boyutları olan kabullenici sessizlik, korunmacı sessizlik ve korumacı sessizlik ile ilişkisi olduğu ve örgütsel yabancılaşmanın sessizlik boyutları üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to search the relationship between organizational alienation and organizational silence. For this purpose, a field research is made on civil servants who are working on different positions (public prosecutor, judge, chief clerk, court clerk, crier) at Gaziantep Courthouse that is a field service under the Ministry of Justice of Republic of Turkey. The data obtained with survey method are analyzed with the statistic programme SPSS 23 on computer environment. As a result of analyzes made, it has been reached the result that organizational alienation has a relationship with acquiescent silence, been preserved silence, and protectionist silence which are subdimensions of organizational silence, and has an effect upon silence subdimensions.