Yücel Feyzioğlu'nun derlediği Türk dünyası masallarında çocuklara yönelik istendik davranışların değerlendirilmesi
The assessment of the desired behaviours directed to children in Yücel Feyzioğlu's the fairy tales of Turkish world
- Tez No: 418158
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KIBRIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada çocukların gelişimi için önemli bir yeri olan Yücel FEYZİOĞLU'nun Türk Dünyasından derlemiş olduğu masallardan belirlenen kesitte yer alan masal metinlerinde istendik davranışların ne ölçüde yer aldığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Yücel Feyzioğlu tarafından kaleme alınmış 11 masal kitabı incelenmiştir. Bu masal kitapları: Dimitraş ile Pıtıraş, Aldar Köse, Alp ile Asamat Köprüsü, Yartı Kulak, Keloğlan ile Kahkaha Hanım, Cırttan ile Çilbik, Murkumomo ile Çomotay, Pürüş Batur ile Aksıla, Er Tapıldı, Serçe Koyun Avlarkene, İristu ile Akkağan'dır. Araştırmanın modeli nitel araştırma yöntemlerinden doküman araştırmasıdır. Bu araştırmada masal kitaplarının çocukların değerler eğitimindeki önemi incelendiği için araştırmanın evreni Yücel FEYZİOĞLU'nun Türk Dünyasından derleyip kitaplaştırdığı masallar olarak belirlenmiştir. Örneklemi de incelemeye alınan kesitte yukarda isimleri belirtilen 11 masal kitabıdır. Araştırmada verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Masal metinlerinde istendik davranışlar olarak; etik iletiler, psikolojik iletiler, sosyolojik iletiler, ekonomik iletiler ve diğer iletiler ele alınmıştır. Bulgular Yücel Feyzioğlu tarafından kaleme alınan masalların çocuk eğitiminde özellikle psikolojik iletiler ve etik iletilerin iletilmesinde uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify to what extend do fairy tales consist of the desired behaviors which are very significant for children's development in various fields. In order to do that 11 fairy tale books which were written by Yücel Feyzioğlu were examined. Those books are; Dimitraş ile Pıtıraş, Aldar Köse, Alp ile Asamat Köprüsü, Yartı Kulak, Keloğlan ile Kahkaha Hanım, Cırttan ile Çilbik, Murkumama ile Çomotay, Pürüş Batur ile Aksıla, Er Tapıldı, Serçe Koyun Avlarkene, İristu ile Akkağan. The study is design as qualitative research method and documantary review is conducted. The population of study is fairy tales books since the importance of fairy tales in students' moral education is examined. In this research, for the data analysis content analysis is employed. In the fairy tales; ethical, psychological, social, financial and other messages are examined. Findings revealed that the fairy tales of Yücel Feyzioğlu are suitable for giving especially pshcological and ethical massages.