Akran değerlendirme yönteminin internet üzerinden herkese açık kurslarda kullanımı: Bir durum çalışması
Use of peer assessment in massive open online courses: A case study
- Tez No: 418218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı İnternet Üzerinden Herkese Açık Kurslarda (İHAK) akran değerlendirme (AD) sürecinin ölçme-değerlendirme yöntemi olarak uygulanabilirliği ve akran değerlendirmenin öğrenme süreçlerine desteğini araştırmaktır. Ayrıca çalışma kapsamında İHAK'larda AD uygulamalarına öğrenci katılımını etkileyen etmenler de incelenmiştir. Bu amaç doğrutusunda bir İHAK platformu geliştirilmiş ve açılan kurslar arasından 5 hafta süren Biyoistatistiğe Giriş Kur 1 ve 9 hafta süren Biyoistatistiğe Giriş Kur 2 kurslarında akran değerlendirme uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Kurslar haftalık asenkron ders materyallerinin yanı sıra her hafta 2 saat canlı ders, proje ve ödev etkinlikleri ile yürütülmüştür. Çalışma, biri pilot uygulama olmak üzere 4 uygulama ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması esas alınarak hazırlanmıştır. Uygulamalar esnasında toplam 48 kişi tarafından 103 ödev gönderilmiş 311 ödev değerlendirmesi yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu ve uygulamalarla ilgili öğretim yönetim sistemi etkinlik logları kullanılmıştır. Toplam 24 kişi ile yapılan görüşmeler sonucu elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre İHAK'larda kullanılan AD uygulamaları katılımcılara konuları tekrar etme, eksiklerini gözden geçirme, derse karşı ilgiyi artırma, farklı bakış açıları kazanma fırsatı vermesi açısından oldukça faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak ödev yapma ve değerlendirme sürecini uzatacak geniş konu kapsamı, ödev sayısı, değerlendirilen ödev sayısı gibi etmenlerin uygulanabilirliği olumsuz etkileyebileceği görülmüştür. Hem uygulanabilirliği hem de ölçüm sonuçlarının geçerlik ve güvenirliğini artırmak için değerlendirmelerde uzmanlık etkisi, sorumluluk/ciddiyet, tanıdık etkisi, rubrik kullanımı gibi etmenlere yönelik önlemler alınması gerektiği ortaya çıkmıştır. Katılımcıların AD uygulamalarına katılımlarını sağlayan en önemli etmenlerin öğrenmeye yönelik istek ve kursu tamamlamaya yönelik motivasyon olduğu ortaya çıkmıştır. Genel olarak bu çalışma sonuçları değerlendirme objektifliği ve öğrenme sürecine etkisi açısından ele alındığında İHAK'lardaki ölçme ve değerlendirme problemlerine çözüm olma potansiyeline sahip uygulamalar olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the applicability of the peer assessment (PE) process in Massive Open Online Courses (MOOC) as a measurement-evaluation method, and the effect of peer evaluation on learning. Also, within the scope of the present study, factors affecting student participation in PE applications in MOOCs will be examined. To this end, a MOOC platform was established and from the courses ran, peer evaluations were made of the five-week course, Introduction to Biostatistics 1 and the nine-week course, Introduction to Biostatistics 2. The courses covered two hours of real-time learning every week, together with project and homework activities, as well as weekly asynchronous course materials. The study covered four applications, one being a pilot application. This investigation was prepared based on case study, which is a qualitative research method. During the applications, a total of 48 students submitted 103 homework assignments, and 311 homework evaluations were made. A semi-structured interview form and learning management system logs on the applications were used as the data collection tools. Data obtained as a result of interviews with a total of 24 persons were analyzed using the content analysis method. According to the findings, the PE evaluations used in MOOCs are beneficial for the participants, in that they provide the opportunity to repeat subjects, review their deficiencies, increase their interest in the lesson and find different perspectives. However, factors such as comprehensibility of the subject, which will prolong doing the homework and evaluation process, the amount of homework and the number of homework evaluations were observed to adversely affect applicability. It was concluded that measures have to be taken concerning factors affecting the evaluations, such as expertise, responsibility/seriousness, acquaintance with rubric use, in order to increase the validity and reliability of the measurement results. It was observed that the most important factors ensuring the participation of the participants in PE applications are the desire to learn and the motivation to complete the course. In general, taking into consideration the level of objectivity in the evaluation of the results and the effect on the learning process, this study may be seen as an application that has the potential to provide solutions for the measurement and evaluation problems in MOOCs.