Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersinde performans görevi hazırlarken karşılaştıkları sorunların incelenmesi
Examination of the problems 7th grade secondary school students encounter when they are preparing their performance mission
  1. Tez No: 418227
  2. Yazar: SELÇUK GÖÇGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersinde performans görevi hazırlarken karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. Bunun yanında öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersinde karşılaştıkları sorunlar hakkındaki görüşleri de tespit edilmiştir.Araştırma, 2015-2016 öğretim yılında Erzurum İli, Yakutiye İlçesinde bulunan Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu Ortaokulunda okuyan 7. Sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma 251 öğrenciden oluşan örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, anket çalışması kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS22 paket programından yararlanılarak, ki kare ve frekans dağılımlarından yararlanılmış gruplar arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığına ise t-testi ile bakılmış ve ulaşılan veriler tablolar biçiminde gösterilmiştir. Ayrıca anket sonunda yer alan açık uçlu sorulara öğrencilerin verdiği cevaplara nitel araştırma içerisinde yer alan kategorisel analiz uygulanmış ve yorumlanarak açıklanmıştır. Grupların görüşleri arasındaki fark P: 0,005 anlam düzeyi dikkate alınarak yorumlanmıştır. Yapılan değerlendirmelerin sonucunda öğrencilerin, performans görevi hazırlamayı yararlı ve gerekli görmediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, the problems were studied 7th grade students encounter when they are preparing their social studies performance mission. Besides, the students' thoughts about the problems they encounter in social studies lesson was confirmed, too.The research was made with 7th grade students at Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu Secondary school located in Yakutiye county, in Erzurum in 2015-2016 education year. The research was carried out on a sample which consists of 251 students.In this research, questionarie study was used. In analyzing the datas SPSS22 package programme was used, whether or not there is a meaningful relationship between the groups square and frequency distribution was used, it was looked by t test and the achieved data shown with a table. Besides, to the answers which the students gave to the open ended questions placed at the end of the questionaire categorized analysis which takes place in the qualitative research was applied and explained by interpreted. The difference between the opinionsof the groups p: 0,005 was interpreted paying attention to the meaning degree. At the end of the evaluation, the students stated that they didn't find preparing performance mission useful and necessary.