Sınıf öğretmeni adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin incelenmesi
Investigating life long learning tendencies of classroom teacher candidates
  1. Tez No: 418226
  2. Yazar: HÜSEYİN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, Sınıf Öğretmeni adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin çeşitli değişkenler açısından anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacı ile yapılmıştır.Araştırma tarama modeline uygun olarak yapılmış betimsel bir çalışmadır. Betimsel (tarama) yöntemi, geçmişte ya da halen var olan bir durumu var olduğu şekilde betimlemeyi amaçlayan araştırma yaklaşımıdır (Karasar, 2012). Araştırmanın örneklemini, sınıf öğretmenliği 1. ve 2. öğretim programlarının ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarında 2014-2015 öğretim yılında öğrenim gören Fırat Üniversitesinden 187, İnönü Üniversitesinden 275 olmak üzere toplam 462 sınıf öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu ve Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ise SPSS paket programı kullanılmıştır. Verilere uygun betimsel istatistikler, t-testi, ilişkisiz örneklem tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskall Wallis testi, Mann Whitney U testi ve Scheffe testleri uygulanmıştır.Elde edilen bulgulara göre sınıf öğretmeni adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimlerinde okudukları üniversite, öğrenim gördükleri sınıf, cinsiyet, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, öğretim türleri, ailenin sosyo-ekonomik durumu değişkenleri açısından anlamlı fark görülmezken, bölümü tercih etme nedenleri, okul başarı not ortalamaları (agno), lisansüstü eğitim yapma istekleri ve internetten faydalanma durumları değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the lifelong tendencies of classroom teacher candidates and find out whether these tendencies change in terms of certain variables.This research is a descriptive study which was carried out in accordance with the scanning method. Descriptive (Scanning) Method is a research approach which aims to describe a past or present situation (Karasar, 2012). The population of the study consists of a total 462 students, 187 of whom are from Fırat University and 275 of whom are from İnönü University, that are 2nd ,3rd and 4th grade classroom teacher candidates of 1st and 2nd instructional programs in 2014-2015 Academic Year. The study sample consists of classroom teacher candidates who study in Fırat University (N=187) and İnönü University (N=275). Personal Information Form and Lifelong Learning Tendencies Scale were used as data collection tools. SPSS was used to analyze the obtained data. In the analysis of the data, descriptive statistics, t-test, independent sample one way variance analysis (ANOVA), Kruskall Wallis test, Mann Whitney U test and Scheffer tests were applied.According to the findings, no significant difference was observed in the lifelong learning tendencies of classroom teacher candidates in terms of their universities, classes, sex, parental education level, types of education, family socio-economic statue changes variables whereas significant differences were seen in terms of reasons of choosing the major, the average school success (agno), desire to postgraduate education and using internet variables.