Ortaöğretim öğrencilerinin radyasyonla ilgili farkındalık düzeyleri
The awareness of high school students about radiation
  1. Tez No: 418261
  2. Yazar: SİBEL KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin radyasyon konusundaki farkındalık düzeylerini tespit etmektir. Bu amaca yönelik olarak öğrencilerle anket ve mülakatlar yapılmıştır. Öğretim programları ve ders kitapları incelenerek radyasyon konusunun eğitim müfredatında yer alma düzeyi araştırılmış ve öğretmenlerin bu konu hakkındaki düşünceleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, nitel ve nicel araştırma yaklaşımları birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Erzurum İbrahim Hakkı Fen Lisesi, Erzurum Merkez Anadolu Lisesi, Ilıca İMKB Yavuz Selim Anadolu Öğretmen Lisesi, Erzurum Anadolu Lisesi, Nenehatun Kız Anadolu Lisesi ve Erzurum Merkez Ticaret Meslek Lisesinde 9.,10.,11. ve 12. sınıflarda öğrenim gören toplam1008 öğrenci ve bu okullarda görev yapan 6 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmada her okuldan seçilen 3'er öğrenci ile mülakat yapılmıştır. Ayrıca, ilköğretim ve ortaöğretim öğretim programları ve ders kitapları incelenmiştir. Çalışmada elde edilen veriler gruplandırılmış, yüzde ve frekans değerlerle ifade edilmiş ve betimsel analiz yönteminden faydalanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular; öğrencilerin radyasyon, radyasyon çeşitleri radyasyon etkileri, radyasyondan korunma yöntemleri gibi konulardaki farkındalıklarının yeterli düzeyde olmadığını ortaya koymuştur. Yapılan doküman analizi sonucunda ise radyasyon konusunun mevcut programlarda yer alma düzeyinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Yapılan mülakatlarda öğretmenler de radyasyon konusunun programlarda arzu edilen düzeyde yer almadığını ifade etmişlerdir. Bu nedenlerden dolayı, programlarda bu konuya daha fazla yer verilerek öğrencilerin günlük yaşantılarında sürekli maruz kaldıkları radyasyon konusunda farkındalık ve bilgilerinin artırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to test awareness of high school students about radiation effects. Inquiries and interviews are made to the students on behalf of reaching the purpose of the study. And also it is researched the place of the subject in the syllabus by examine the education programs and course books, and it is tried to determine the thoughts of teachers about the subject. In this work qualitative and quantitative research methods used together. The working group of the research was consisted of 1008 students who are currently continue 9th, 10th, 11th and 12th grades in Erzurum Ibrahim Hakkı Science High School, Erzurum Center Anatolian High School, Ilıca IMKB Yavuz Selim Anatolian Teacher High School, Erzurum Anatolian High School, Nenehatun Girls Anatolian High School and Erzurum Center Commercial High School and six teacher who are currently working in those schools. In this work interviews are made by 3 students from every school (Total 18). And also elementary and high school syllabuses and course books are observed. The data from the work has classified, percentage and frequency values has shown and descriptive analysis method has used. The obtained data from researches has shown that student's awareness is not enough about the radiation, types of radiation, the effects of radiation and the protection ways from radiation. Radiation's place in the education syllabus is not enough to inform students, as it can be seen from the analyses of the documents. During interviews teachers also specify that in the syllabus the subject of radiation appears as much as they wish. According to all, it must be given much more importance to the subject in the syllabus and the awareness and the knowledge of the students about how much radiation they exposed must increase.