Nurettin Topçu'nun eğitim anlayışı ve ideal öğretmen modeli
Nurettin Topçu's education understanding and his ideal teacher model
- Tez No: 418262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Eğitimde modernleşme hareketleri Osmanlı Devleti'nin gerileme dönemiyle başlamış yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde de bu süreç devam etmiştir. Eğitimde karşılaşılan sorunların tespitine yönelik birçok düşünür çalışmalar yapmış ve bu çalışmalar sonucunda farklı çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmalarıyla bahsi geçen çözüm sürecine katkıda bulunan düşünürlerden biri de araştırmamızın konusunu oluşturan Nurettin Topçu'dur. Düşünürümüz döneminin eğitim sürecine yön veren felsefi ve siyasi sorunlar üzerinde durmuş, bunların yarattığı sorunların giderilmesi için hareket felsefesi ekseninde çözümler üretmiştir. Bu çalışma hareket felsefesinin Türkiye'deki en önemli ismi olan Nurettin Topçu'nun eğitim anlayışını açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma doğruda gözlem ve görüşmeye olanak sağlamamaktadır. Bu nedenle araştırmada veri toplama tekniği olarak doküman incelemesi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan veri kaynakları Topçu'nun kendi eserleri ve üzerine yazılmış olan kitaplardır. Toplanan veriler, betimleyici yöntem kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Topçu'nun pozitivist-pragmatist eğitim anlayışını hatalı ve eksik bulduğu görülmektedir. Öğretmen merkezli eğitimi savunan düşünür, öğretmenliğin bir meslek olduğunu söylemiştir. Bu nedenle yalnızca öğretmen yetiştirmeyi amaçlayan fakültelerin varlığı şarttır. Ona göre bu fakültelerden mezun olan öğretmenler bir sınavdan geçerek çalışmaya başlamalıdır. Eğitim öğrencilerin ruhsal gelişimlerini sağlamalıdır. Eğitimde yaparak, yaşayarak öğrenme ön plana çıkartılmalıdır. Topçu'nun eğitim alanındaki bu görüşlerinin günümüz eğitim anlayışına önemli katkılar sağladığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Started during the regression period of the Ottoman Empire, the movements of rationalism remained with the newly-founded Turkish Republic. Many scholars had made investigations to determine the problems met during the education process and several solutions offered after these investigations. Nurettin Topcu is one of these scholars contributed a lot to this resolution process and at the same time he is the subject of our study. This scholar dwelled on the philosophical and political issues dominating the education process of his period and worked towards solutions within the scope of philosophy of movement. This study aims to explain the understanding of education belongs to Nurettin Topcu who is one of the most important person interested in the philosophy of movement. Qualitative research technique has been used in this study. This study does not provide opportunity to direct observation and interview. Thus, document review has been used as the data acquisition technique in this study. And the data sources applied in the study are his own works and books written on him. The collected data analyzed with a descriptive technique. At the end of the research, it's seen that Topcu finds positivist - pragmatist education understanding improper and deficient. He supports teacher centered education and told that teachership is a job. So, the existence of faculties aiming only teacher training is inevitable. As to him, students graduated from this faculties should start training after scraping through an exam. Education should provide studens psychological development. During the educational period, learning through experience should be brought into the forefront.It is likely to say that his point of view for the period of education had made great contributions to modern-day sense of education.