Öğretmenlerin çocukluk dönemi deneyimlerinin sınıf içi istenmeyen öğrenci davranışlarına yönelik tutumlarına etkisi
The effects of teachers'childhood experiences to the attitudes of teachers towards unwanted classroom behaviors of students
- Tez No: 418280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma ile öğretmenlerin, sınıf içi istenmeyen öğrenci davranışlarına yönelik tutum ve davranışlarında, kendi çocukluk dönemi deneyimlerinin, olumlu ya da olumsuz etkisinin olup olmadığı araştırılmak istenmiştir. Uygulamanın amacı bu konuda hem eğitimcilere hem de literatüre katkı sağlamaktır. Araştırma sonucunun, öğretmenler için bir fikir sunması, öğrenci davranışlarını değerlendirirken bir bakış açısı ve farkındalık oluşturması beklenmektedir. Bu amaçla, İstanbul ili, Pendik ilçesinde görev yapmakta olan 268 sınıf ya da branş öğretmeni ile seçkisiz örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile ölçek uygulaması yapılmıştır. Araştırmada cinsiyet, mesleki tecrübe, travmatik öykü, yetişme şekli, sınıf ya da branş olma durumu gibi demografik özellikler ve çocukluk deneyimleri ile sınıf içi istenmeyen öğrenci davranışlarına yönelik tutumlar arasında ilişki gözlenmeye çalışılmıştır. Alt problemlerde belirtilen sorular ile de araştırmanın alanı genişletilmiştir. Veri analizinde SPSS 15.0 programı kullanılmıştır. Sonuç olarak da olumsuz çocukluk deneyimlerine sahip öğretmenlerin davranışsal boyutta tepkilerinin daha yüksek düzeyde olduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search thoroughly if the childhood experiences of the teachers make a negative or positive effects on their attitudes and behaviours towards undesirable behaviours in the classroom. The aim of the application is to contribute to both educators and the literature. It is expected from this research to offer an idea for the teachers and create an outlook and awareness while evaluating students behaviours. For this reason, the scale was applicated with the simple random sampling method. In Pendik-İstanbul with 268 primary ar secondary teachers. In this research, demographic characteristics like sex, professional experience, travmatic story, childhood background, being primary or secondary teacher and the relationship between the attitudes towards undesireble behaviours of students ın the classroom, was tried to be observed. The outline of the research was enlarged with questions specified in sub-problems. SPSS 15.0 programme was used in data analyzing. In conclusion, ıt was observed that the teachers having negative or positive childhood experiencess give behavioral reactions at higher level.