Yükselen pazar ekonomileri Çin Halk Cumhuriyeti örneği
Emerging economies market example of China
  1. Tez No: 418279
  2. Yazar: OSMAN BİRKAN BİÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH FATİH AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya ekonomisinde özellikle 1980 yılından itibaren küreselleşmenin etkisi ve iktisadi liberalizmin benimsenmesi ile birlikte gözle görülür şekilde değişimler olmuştur. Yaşanan bu değişimler neticesinde bazı ülkeler hızla büyümeye başlamış ve bu ülkelerin makroekonomik göstergeleri ile yaşam koşullarında pozitif gelişmeler yaşanmıştır. İktisat literatürüne gelişmiş ülkelere göre küreselleşmenin getirdiği bu değişimlerden faydalanarak hızla gelişen ülkeleri tarif eden 'Yükselen Pazarlar' (Gelişen Pazarlar) olarak bilinen yeni bir kavram girmiştir. Gelişen bu ülkeler arasında diğerlerine göre uyguladıkları ekonomi politikaları ile dikkat çeken ve BRIC olarak adlandırılan ülkeler topluluğu vardır. BRIC ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin Halk Cumhuriyeti ekonomilerini diğerlerinden ayırmak üzere kullanılan bir kısaltmadır. BRIC ülkelerinin makroekonomik göstergeleri incelendiğinde ise Çin Halk Cumhuriyeti bu ülkeler arasında önemli bir yere sahiptir. Çin'in diğer ülkelere göre GSYH'sının ve Ar-Ge harcamalarının daha fazla olduğu, ihracat potansiyelinin aynı şekilde yüksek olduğu görülmektedir. Bu çalışmada küreselleşme sonucu dünya ekonomisinde hızla gelişim gösteren yükselen pazar ekonomileri hakkında bilgi verilmiş ve bu ekonomilerin özelliklerinden bahsedilmiştir. Yükselen pazarlar arasında diğerlerine göre daha hızlı büyüme gösteren Çin Halk Cumhuriyeti'nin ekonomisi ve ticari faaliyetleri ayrıntılı olarak incelenmiş ve Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti ekonomik ilişkilerine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been changes perceptibly in world's economy with the impact of globalisation and embraced of economic liberalism especially since 1980. In consequency of these changes some countries have been started to develop and there have been positive changes in the macroeconomic known as 'Emerging markets' in the economy literature that is the description of the rapidly developed countries where take anvantage of the changes oh the globalisation in comparison with the developed countries. Among these developed countries, there is a group of contries called BRIC and has managed to take attention with their applied economic policies than the others. BRIC in an abbrevation of countries included Brazil, Russia, India and Republic of China and it is used to isolate their economy than the others. When analysed the macroeconomic indicators of BRIC countries, the Republic of China has an important place among these countries. It has seen that China's GNP (Gross National Product) and Ar-Ge expenses are much more than the other countries and its export potential identically is much higher. In this study, it has been mentioned of features of these economies and has been informed about rapidly developing market economies in world economy as the result of globalisation. It has been analysed broadly the economy and commercial activities of the Republic of China, in which achieved more rapidly growth than the others among the developing countries, and also mentioned that the economic relations of Turkey and the Republic of China.