Türkiyede kamu kurumlarında çalışanların mobbing algıları üzerine bir araştırma
A research on mobbing perceptions of employees i̇n public i̇nstitutions i̇n Turkey
- Tez No: 418289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Mobbing çağımızın en büyük işyeri hastalığıdır.Mobbing mağduru,mobbinci,izleyici kitlelerinin oluşturduğu bu hastalık işletmelerin performanslarını düşürmekte ve insan kaynakları politikalarının uygulanmasını imkansızlaştırmaktadır. Mobbingin Kamu sektöründe varlığını tesbit etmek için yaptığımız bu araştırmanın sonuçları genel görünümü ifade etmektedir.Yapmış olduğumuz analizler rasyonel ölçütlerle yorumlanmış olup bireysel kanatlerden çok kişilerin davranışına yönelik tutumlardan oluşmaktadır.Mobbing evreleriyle ,uygulanma biçimiyle modern çağın hasta çocuğudur.Bu çocuk büyümeden önlem alınmalı ve karşı koyma tepkileri topluca oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Mobbing is the biggest workplace problem of our era. This problem that consists of victim ofmobbing, the person who does the mobbing and witnesses of mobbing decreases the performance of businesses and makes human resources policies impossible to be applied.The results of this research, which we have done to determine the presence of mobbing in public sector. The analyses that we have concluded are interpreted with rational criterions and consist of attitudes towards behaviors of persons instead of personal opinions.Mobbing is the sick child of the modern era with its stages and the ways that it is applied. Precautions should be taken before this child grows up and counter reactions should be prepared.