İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği uygulamalarının iş kazalarını önlemedeki rolü
The role of Occupational Safety and Health in avoiding occupational accidents
- Tez No: 418288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sağlıklı, güvenli çalışma konusundaki bilinçsizliğin ve eğitimsizliğin iş kazalarının en önemli nedenleri olduğu ve bunların önlenebilir nitelikte oldukları yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği dinamik bir süreçtir ve İSG Uygulamalarının bu süreçteki etkisi her zaman sorgulanmalı, uygulamalarının geçmişten günümüze gelişimi ile günümüzde Türkiye'de ve dünyada gelinen durumda mevcut uygulamalar incelenmelidir.İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Uygulamalarının ülkeler arası/kurumlar arası farklılıkları veya varlık/yoklukları karşılaştırıldığında elde edilmiş istatistiksel çalışmalarla ilişkilendirilerek uygulamaların iş kazalarını önlemedeki rolüne ilişkin geçerli sonuçlara varılacaktır.Elde edilen sonuçlarla İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uygulamalarının eğitimlerle oluşturulan güvenlik kültürü sayesinde ne denli önemli olduğu ya da çalışma yerlerinin güvenli bir ortama dönüştürülmesi konusunda nasıl bir farkındalık yarattığı çok daha iyi görülebilecektir.
Özet (Çeviri)
As a result of scientific researches it has come out that being unconscious and uneducated are the most important causes of occupational accidents but also can be avoided. Occupational Safety and Health is a dynamic process and the effects of this imple-mentation in the process must always be questioned. The development of these implementa-tions from the past to the present and its current situation both in Turkey and all over the world must be examined. We can reach admissible results and the role of implementations in avoiding occupa-tional accidents if the differences of the Occupational Safety and Health implementations between countries and institutions are compared and associated with statistical data. At the end of these researches, the results will clearly show us how Occupational Safety and Health implementations are very important for a safe working area which is a result of security culture and consciousness gained by education.