City logistics system design under cost uncertainty
Maliyet belirsizliği altında kent lojistiği sistemi tasarımı
  1. Tez No: 418304
  2. Yazar: UTKU CAN KUNTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM İYİGÜN, PROF. DR. HALDUN SÜRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Kent Lojistiği (KL) hızla gelişen bir araştırma alanıdır ve etkin yük taşıma ağlarını oluşturmak için gereken metotların geliştirilmesini amaçlar. KL konusunun literatürdeki yerini belirlemek amacıyla KL ile ilgili çalışmalar üzerine geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Bu taramadan yola çıkarak, KL sistemindeki yer seçimi ve atama kararları ulaştırma maliyeti belirsizliği altında stratejik bakış açısıyla incelenmiştir. Bilginin değeri analiziyle bu problemin farklı formülasyonları karşılaştırılarak, KL sistemlerinin bilginin değeri açısından klasik yer seçimi problemlerinden farkı gösterilmiştir. Ayrıca, uygulamada karşılaşılacak büyüklükteki problemlerin çözülebilmesi için iki çözüm metodu önerilmiştir. Bunlardan ilki, L-Şekilli metodun senaryo-grubu kesileri kullanılan bir varyasyonu, ikincisi ise kromozomların makul zamanda değerlendirilmesi için melez bir sezgisel yöntem kullanan bir evrimsel algoritmadır. Önerilen yöntemlerin, özellikle büyük boyutlu problemlerin çözülmesinde standart çözücülere göre önemli yararlar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
City Logistics (CL) is a quickly developing area of research aiming to develop the methods for designing efficient and effective freight distribution networks. We make an extensive review on CL as well as studies related to CL in order to describe the position of CL in the literature. Based on this review, the location and allocation decisions in a CL system under transportation cost uncertainty is analyzed from a strategic point of view. We use Value of Information analysis to compare different formulations of the problem and measure the difference between the facility location problems in the conventional setting and in CL setting in terms of value of information. Next, we propose two solution methods to handle instances of realistic size. First one is a variation of the L-Shaped method, using scenario-group cuts; and second one is an evolutionary algorithm which makes use of an embedded hybrid heuristic to evaluate chromosomes in reasonable time. The methods proposed have significant advantage over standard solvers, especially when solving large instances.