Changing economies of scale in housing production as related to supply and demand factors
Arz ve talep faktörleri altında konut üretiminde değişen ölçek ekonomileri
- Tez No: 418303
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Şehirlerdeki konut üretim eğilimlerini inceleyen çalışmalar, artan araba sahipliği ve sağlıklı bir ortamda yaşamaya yönelik artan endişenin sonucu olarak; geleneksel şekilde tek parsel üzerinde yapılan konut üretiminin, kişilerin konut tercihleri karşısında yetersiz kaldığını ifade etmektedir. Bununla birlikte, en çok tercih edilen konfor unsurlarına sahip sitelerde yaşama talebi gün geçtikçe artmaktadır. Bütün bunlar sonucunda gelir esnekliğinin arttığına ve konutun artık lüks tüketim malı olarak algılandığına dair belirtiler oluşmaya başlamıştır. Buna bağlı olarak artan talep ile birlikte hanehalklarının bu tür konutlara yönelik ödeme isteklerinde de artış beklenmektedir. Bu tez, son yıllarda arazi fiyatlarının düşük olduğu şehrin çeperlerinde artan farklı özellikler ile donatılmış büyük ölçekli konut üretimine yönelik gözleme dayandırılmaktadır. Bu sebeple çalışmanın hipotezleri, büyük ölçekli üretim yapılması konut üreticilerine maliyet avantajı sağladığı, şehrin çeperlerinde daha düşük emsalere sahip konut sitelerinin alan gerektiren prestijli özellikler ile donatılmış olduğu ve hanehalklarının da bu tip konut sitelerine yönelik artan istekleri talep eğrilerini bozmaktadır. Tez de ampirik model olarak hedonik ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Modellerin sonucunda hanehalklarının kent içinde sağlanamayan prestijli özelliklere sahip farklı yaşam alanlarında yaşama isteği ortaya çıkmaktadır. Bu tip konut sitelerine yönelik talebin artması fiyatların yükselmesine sebep olmakta, bu da konut üreticilerini daha çok üretmeye teşvik etmektedir. Bu sebeple konut üreticileri emsal değerlerini yükseltmeyi başararak, ölçek ekonomilerine ulaşmak yerine artan fiyatlardan elde edilen yüksek kardan daha çok yararlanmak amacı ile çok konut üretimi yapmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Studies investigating housing production tendencies in cities report that, due to the increase in car ownership and growing concern for healthy living environment, conventional apartment building, built on single parcels has become inadequate to meet households' housing preferences. As a result, demand for living in housing estates, which provide preferred amenities has increased. There are indications that income elasticity of housing demand has increased, implying that such housing is considered as luxury goods at which willingness to pay is expected to rise with the changing demand. This dissertation is based on the observation that there is an increasing trend in the production of large scale housing estates endowed with prestigious attributes at the outskirts of the cities where land prices are low in Turkey. Thus, the hypotheses of the thesis were defined as house builders can be expected exploiting cost advantages by expanding their scale of housing production; households' increasing willingness to pay for such housing estates is triggered by Veblen and Bandwagon effects and the housing developments endowed with prestigious attributes that require land at the outer regions of the city would have lower floor area ratios. The methods that are used in the empirical analysis of this thesis are hedonic and logistic regression analyses. The results of the empirical studies point out that, households are searching for distinctive living areas endowed with prestigious attributes that are no longer provided in inner cities. Increasing demand for such housing estates results in increase in prices which lead house builders to produce more. Thus, house builders are producing more dwelling units, by managing to raise floor area ratios for their plots, in order to increase their revenue and profit rather than to achieve scale economies.