Rebalancing of assembly lines
Montaj hatlarının yeniden dengelenmesi
  1. Tez No: 418305
  2. Yazar: ECE SANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, montaj hattı yeniden dengeleme problemini ele aldık. Bir ya da birden fazla iş istasyonunda oluşan bir aksamanın, mevcut dengelemeyi uygulanamaz duruma getirdiğini varsaydık. Aksamadan sonra, verimlilik ölçütümüz olan çevrim süresi, kararlılık ölçütümüz olan eski ve yeni atamalarda farklı istasyonlara atanan iş sayısının ödünleşimini düşünen, yeni bir denge bulmayı hedefledik. Verimlilik ve kararlılık ölçütlerimize göre tüm bastırılmamış çözümleri yarattık. İki optimizasyon algoritması –klasik yaklaşım ve dal-sınır algoritması– geliştirdik. Deneysel sonuçlarımız, algoritmaların başarılı davranışlarını ve dal-sınır algoritmasının üstünlüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider an assembly line rebalancing problem. We assume that there is a disruption on one or more workstations that makes the current solution infeasible. After the disruption, we aim to find a rebalance so as to catch the trade-off between the efficiency measure of cycle time and the stability measure of number of tasks assigned to different workstations in the original and new solutions. We generate all nondominated objective vectors with respect to our efficiency and stability measures. We develop two optimization algorithms: classical approach and branch and bound algorithm. The results of our experiments show the favorable behaviors of both algorithms and superiority of branch and bound algorithm.